26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

13 par świętowało jubileusz zawarcia związku małżeńskiego

3 min read

W czwartek (09.04) w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego. 13 par świętowało 50-, 55- i 60-lecie zawarcia związku małżeńskiego.

Pary z 50-letnim stażem otrzymały medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. W imieniu Prezydenta RP szanownych jubilatów odznaczył Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Z kolei małżeństwa, które świętowały 55- i 60-lecie otrzymały kwiaty i upominek – grafikę Tucholi.

Gratulując tak dostojnych jubileuszy, burmistrz podkreślał wielką wartość długoletnich związków.

„Jesteście Państwo doskonałym przykładem par, które kochając i szanując się wzajemnie, mogą przeżyć wspólnie tak długie lata. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko Wam pogratulować i życzyć przede wszystkim zdrowia” – mówił burmistrz Tadeusz Kowalski.

Uroczystość przebiegała w miłej i wesołej atmosferze, choć nie brakowało chwil wzruszeń. Łezkę w niejednym oku wywołała propozycja Kierownika USC Lucyny Gorzuli dotycząca odnowienia przez jubilatów przysięgi małżeńskiej. Następnie na ich cześć wspólnie odśpiewano gromkie „Sto lat”, po czym odbył się krótki koncert fortepianowy w wykonaniu Piotra Talkowskiego z TOK. Przy dźwiękach „Marszu Mendelsona” wszystkie pary i ich goście udali się na drobny poczęstunek. Jak podkreślali jubilaci, była to doskonała okazja, by spotkać się, porozmawiać i powspominać minione lata.

Jedną z par, która świętowała najdłuższy staż małżeński, 60-lecie, byli Państwo Bonk z Tucholi, znani w regionie twórcy ludowi. Doczekali się czworga dzieci – dwóch synów i dwóch córek oraz ośmiorga wnuków i trojga prawnuków.

Jak wspomina pani Genowefa, męża poznała podczas przedstawienia „Śluby Panieńskie”, które wystawiane było w świetlicy w Piastoszynie.

„Oboje graliśmy w tym przedstawieniu i od tego wszystko się zaczęło” – wspomina Genowefa Bonk. Jak podkreśla z uśmiechem, w panu Józefie najbardziej ujęły ją jego kręcone włosy.

Jednym z ulubionych zajęć pani Genowefy jest haftowanie. Tej sztuki nauczyła się od swojej mamy. Poza tym lubi zajmować się kwiatami, hoduje je zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Z kolei pan Józef od najmłodszych lat interesował się rzeźbieniem. Jak przyznaje, jest samoukiem, podpatrywał jedynie przyrodę. Tak na dobre rzeźbieniem zajął się po przejściu na emeryturę. Obecnie mija 25 lat jego pracy twórczej. Wspólnie z żoną przemierzyli całą Polskę, bywali również poza granicami kraju, biorąc udział w wystawach i prezentując swoje rękodzieło, rozsławiając tym samym nasz region.

Na pytanie, czym ujęła go p. Genowefa, pan Józef odpowiada z uśmiechem: „była piękna i zgrabna”. Podkreśla również, że jego żona jest doskonałą gospodynią domową.

Poniżej przedstawiamy wszystkie pary, które świętowały jubileusz pożycia małżeńskiego.

Jubileusz Złotych Godów, czyli 50-lecie pożycia małżeńskiego świętują Państwo:

 • Helena i Henryk Krzemkowscy – Przy Szosie Bydgoskiej
 • Elżbieta i Edmund Weltrowscy – Raciąż
 • Maria Skórcz-Gwizdała i Alojzy Gwizdała – Tuchola
 • Jadwiga i Alojzy Giersz – Tuchola
 • Helena i Jan Tetzlaff – Legbąd
 • Irena i Mieczysław Kulesza – Tuchola
 • Krystyna i Paweł Kaszubowscy – Legbąd

Jubileusz Szmaragdowych Godów, czyli 55-lecie pożycia małżeńskiego świętują Państwo:

 • Jadwiga i Józef Witkowscy – Tuchola
 • Agnieszka i Mieczysław Szamoccy – Pod Komorzą
 • Melania i Marian Możdżeń – Tuchola
 • Elżbieta i Konrad Wicikowscy – Kiełpin

Jubileusz Diamentowych Godów, czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego świętują Państwo:

 • Genowefa i Józef Bonk – Tuchola
 • Barbara i Kazimierz Okonek – Tuchola

_________________

(red.)

tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook