21 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

15% czyli… kolejny skok na OFE?

2 min read

Przyzwyczailiśmy się do tego, że każdy rząd nas okrada, a wszystko w majestacie prawa, ich prawa. „Dobra zmiana” nie zmienia niczego z wyjątkiem tego, że parę groszy z OFE planuje nam zostawić, ale wpierw ukradnie nam jeszcze tzw. „opłatę przekształceniową” chyba że…

Czas na propagandę medialną:

***

Dzisiaj przyjęto projekt ustawy dotyczący przekształcenia Otwartych Funduszach Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne. Sprawa ta dotyczy 15,5 mln Polaków, którzy dotychczas oszczędzali na emeryturę w OFE (średnie saldo rachunku wynosi 9 689 zł). Po likwidacji OFE będą mieli do wyboru dwie możliwości, co zrobić:
.
 Przenieść pieniądze z OFE na IKE:
.
 Nastąpi to automatycznie, bez konieczności wypełniania jakichkolwiek dokumentów.
 Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pieniądze te będą całkowicie prywatne i w dodatku będą podlegały dziedziczeniu – w przeciwieństwie do środków zgromadzonych w ZUS.
 Pieniądze można wypłacić po przejściu na emeryturę w jednej transzy lub ratach.
Z uwagi na fakt, że emerytury są objęte 17% lub 32% podatkiem dochodowym PIT, transfer pieniędzy z OFE na IKE będzie objęty 15% opłatą przekształceniową. W przyszłości wypłaty środków będą wolne od podatków i opłat.
.
 Przenieść pieniądze z OFE do ZUS:
.
 Konieczność wypełnienia wniosku (od 1.06. do 2.08.2021).
 Wartość aktywów zostanie zapisana na koncie emerytalnym. Pieniądze te nie będą mogły być dziedziczone, ani wypłacone tak jak z IKE. Będą wypłacane wraz z emeryturą.
 Transfer pieniędzy do ZUS nie będzie objęty żadną opłatą, ponieważ od wypłat emerytur odprowadzany jest podatek PIT.
.
Przyjęto jeszcze dwa inne projekty ustaw:
.
 – o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dostosowaliśmy krajowe przepisy do prawa UE – w zakresie zakazu wprowadzania i przywozu do Unii Europejskiej dóbr kultury, jeśli zostały one nielegalnie wyprowadzone z terytorium państwa, w którym powstały lub zostały odkryte).
 – o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa (Na wniosek Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej regulujemy działalność młodzieżowych rad przy samorządzie powiatowym i wojewódzkim – dotychczas rady działały jedynie w samorządzie gminnym).
.

(red.)

Źródło: FB Łukasz Schreiber

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook