2 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

17 września sowieccy żołdacy napadli Polskę

2 min read

Radziecki atak na Polskę 17 września 1939 – była zbrojną napaścią ZSRR bez wypowiedzenia wojny na Polskę, prowadzącą wojnę z niemiecką III Rzeszą, podczas II wojny światowej.
Dla Stalina międzynarodowe konwencje nie miały najmniejszego znaczenia. Mimo, że od 1921 r. obowiązywał traktat ryski o granicy polsko – radzieckiej, a od 1932 r. pakt o nieagresji, 17 września licząca ponad 500 tys. żołnierzy Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej. 


Na mocy tajnego załącznika do niemiecko-radzieckiego paktu o nieagresji z 23 sierpnia 1939 r. (paktu Ribbentrop-Mołotow), ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę. 


Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej w nocy z 16 na 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza (ministra) Spraw Zagranicznych Potiomkina ambasadorowi Grzybowskiemu nocie dyplomatycznej: zamieszczono tam oświadczenie o rzekomym rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny.


Warto przy tym podkreślić, że legalny rząd II Rzeczpospolitej opuścił granice przedwojennej Polski dopiero wieczorem 17 września. Zaskoczony wódz Wojska Polskiego marszałek Rydz – Śmigły zakazał walki z bolszewikami, ale mimo to w wielu miejscach doszło do bitew – m.in. pod Lwowem, gdzie Polacy musieli walczyć zarówno z Niemcami jak i wojskami radzieckimi. 


Zajmując kolejne miasta agresorzy organizowali nawet wspólne defilady, jak np. w Brześciu nad Bugiem. Żołnierze armii niemieckiej i sowieckiej szybko znaleźli wspólny język – szeregowcy cieszyli się ze zwycięstw, a oficerowie przekazywali sobie informacje o wspólnym wrogu – dzielnie walczącym jeszcze Wojsku Polskim. 

Obecnie Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, ten fakt ponownie mobilizuje Polaków.

_________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook