21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

20 marca czeka nas wyjątkowe zaćmienie SŁOŃCA !

2 min read

W Polsce zjawisko astronomiczne rozpocznie się o godz. 9:43 w piątek 20 marca. Maksymalną fazę osiągnie około 10:52, a zakończy się tuż po godz. 12:00.

Zależnie od położenia, może ono być częściowe lub całkowite, ale tym razem Europa zostanie pogrążona w częściowej ciemności !

Zaćmienia słońca pojawiają się, gdy Księżyc staje na drodze pomiędzy Ziemią i Słońcem. Gdyby orbita Księżyca była idealnie powiązana z orbitą Ziemi, mielibyśmy takie zaćmienie co miesiąc wzdłuż równika. Jednak nasze orbity są odrobinę niezgodne. Minus jest taki, że przez większość miesięcy musielibyście wyskoczyć poza Ziemię, aby zobaczyć moment w którym Księżyc zasłania Słońce. Plusem jest fakt, że dzięki temu zaćmienie pojawia się w różnych miejscach planety i każdy ma szansę je ujrzeć.

Tym razem ujrzenie całkowitego zaćmienia będzie tak ciężkie, że pewnie łatwiej byłoby wyskoczyć w kosmos. Jedyne zamieszkane miejsca, które ujrzą jak Księżyc idealnie blokuje całe słońce będą Wyspy Faroe i Svalbard. Nawet poważni fani zaćmień powiedzieli, że dają sobie spokój z dotarciem do tak odległych miejsc, a jeżeli przyjdzie wam do głowy, żeby spróbować, zapewne już jest za późno – większość hoteli, wolnych pokojów oraz rejsów statkami została wyprzedana dawno temu.

Z drugiej strony – częściowe zaćmienia są widoczne w większości miejsc, tym razem w całej Europie i dużych częściach Afryki i Azji. Część Szkocji będzie miała szansę ujrzeć jak zablokowane jest 94% słońca, a w Rzymie stracą około 60% światła. Polska również nie jest gorsza i zaćmienie u nas wyniesie około 75%, przy czym miasta: Kraków ujrzą 70% przysłonięcia Słońca, a Szczecin 79%. Tuchola będzie mieściła się pomiędzy tymi granicami – warto przygotować łuczywa, albo latarki.

Europa będzie miała szansę ujrzeć kolejne kompletne zaćmienie dopiero w 2026 roku, więc lepiej przygotujcie okulary przeciwsłoneczne i bądźcie gotowi, bo to być może ostatnia okazja w waszym życiu!

___________________

(red.)

Źródło: IFLS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook