27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

21 i 22 styczeń, Dzień Babci i Dziadka

3 min read

Babcia i dziadek, to po rodzicach najbliższe osoby dla dzieci. Często już w dorosłym życiu, sięgając do wspomnień z dzieciństwa, przywołujemy obraz babci: jej uśmiechniętą i kochającą twarz, jej ręce zawsze gotowe, aby nas pogłaskać, przytulić i pomóc…

Jako dzieci w różnych sytuacjach zwracaliśmy się o pomoc właśnie do niej! Często chroniliśmy się pod opiekuńcze skrzydła dziadków, gdy rodzice chcieli nam wymierzyć, nawet zasłużoną, karę.

Nie umiemy sobie wyobrazić naszego dzieciństwa i późniejszych lat życia bez babcinej obecności. Pamiętamy o nich wszystkich, zarówno o tych babciach, których już nie ma z nami, jak i o tych, które jeszcze nam towarzyszą. I mimo podeszłego wieku i chorób, zawsze mają dla nas uśmiech i są skłonne do pomocy.

 

To dla nich ustanowiono specjalne święto – Dzień Babci – pozwalające przekazać im nasze podziękowania, radość i życzliwość.

 

Święto babci obchodzone jest na całym świecie, lecz w różnych terminach. Często znane jest po prostu jako Święto Dziadków.

Święto Babci pojawiło się w polskich kalendarzach około trzydzieści lat temu i corocznie jest równie uroczyście obchodzone. Babcie otrzymują od wnuków kwiaty, życzenia i laurki. Często uroczystości te odbywają się w szerszym gronie rodzinnym.

Uroczystości organizowane są również w przedszkolach, szkołach, a na specjalnych akademiach, w których biorą udział zaproszeni dziadkowie, dzieci przedstawiają różne scenki, deklamują wierszyki i śpiewają piosenki przeznaczone dla ukochanych babć. Obchody organizowane są również przez kościoły, stowarzyszenia seniorów, Ośrodki Pomocy Społecznej, domy spokojnej starości.

 

Święto Babci na świecie

 

Obchody Narodowego Święta Dziadków Ameryka zawdzięcza Marian McQuade z zachodniej Wirginii, która wychowała piętnaścioro dzieci i doczekała się czterdziestu wnucząt. Zainteresowana losem osób starszych, często samotnych lub przebywających w domach opieki oraz jako dowód wdzięczności dla nich za trud poniesiony w wychowywaniu wnuków, podjęła stosowne kroki.

 

Najpierw dotarła do prezydenta Nixona i w 1972 roku ustanowiony został Narodowy Dzień Niepełnosprawnych. Rok później w zachodniej Wirginii włączono do obchodów Dzień Dziadków. Po zatwierdzeniu przez Kongres w 1978 roku i podpisaniu proklamacji przez prezydenta Cartera, Dzień Dziadków został oficjalnie uchwalony Narodowym Dniem Dziadków i obchodzony w pierwszą niedzielę po święcie Pracy. Kanada obchodzi to święto od 1995 roku.

W innych krajach na świecie obchodzone jest różnie.

Niektóre kraje obchodzą Dzień Babci, na przykład 20 stycznia – Bułgaria, 11 lutego – Wielka Brytania, w pierwszą niedzielę marca – Francja, w czerwcu – Meksyk, 26 lipca – Brazylia, a 2 października – Włochy. W Japonii nie obchodzi się oddzielnie dnia babci ani dziadka, tylko Dzień Szacunku dla Wieku, a święto to wypada we wrześniu w trzeci poniedziałek miesiąca. Obchodzone było ono od 1966 roku, kiedy znane było jako Dzień Staruszków. Obecna nazwa wprowadzona została w 2003 roku.

Wszystkie święta obchodzone na świecie, niezależnie od terminu i nazwy, mają tylko jeden cel – są po to, aby złożyć wyrazy szacunku, podziękowania i ukazać miłość dla ukochanych babć i dziadków.

Niewiele się o nich mówi, a ich bezcenna pomoc jest jak łyk powietrza dla zapracowanych młodszych wiekiem ludzi. Nie zapominajmy o nich, bo to dzięki nim jesteśmy na tym świecie i w pewnych momentach trzeba im po prostu pomóc, mimo że głośno o tę pomoc nie proszą.

 

Agnieszka Krizel

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook