25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

28 sesja Rady Miasta, czyli… posesyjne dywagacje zza kamery

3 min read

Piątek już za nami, zdominowała go sesja Rady Miasta. Pomimo całej rezerwy do władz wszelakich, przyznać musimy, że gmina, jako taka zupełnie nieźle sobie radzi w tych trudnych czasach.

Bez wątpienia najciekawszą była wypowiedź pana Burmistrza w kwestii słynnej , wręcz legendarnej już obwodnicy Tucholi, która raz powstaje, innym razem wszyscy o niej zapominają. Najnowsza wersja jest taka, że stanie się „obejściem”. Efekt? Marszałek województwa – pan Piotr  Całbecki wreszcie odzyskał słuch i raczył dostrzec palący problem mieszkańców Tucholi. Bardziej szczegółowo relacjonuje to prezes stowarzyszenie S.O.S. w piśmie do nas, oraz wspomniany wcześniej pan Burmistrz. Oczywiście całość zarejestrowaliśmy i zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania właściwego fragmentu filmu.

28 sesja przebiegała niezwykle sprawnie, to pierwsze odczucie słuchacza, każdy problem, każda interpelacja była wyjaśniania w trybie natychmiastowym przez pana Burmistrza. Bez wątpienia dzieje się coś niezwykle dobrego, jak to określić jeszcze prostszymi słowami? Bez doszukiwania się przedwyborczych podtekstów śmiało można stwierdzić to, że podobnie jak gmina Kęsowo, tak i Tuchola, ma zupełnie skutecznego „szefa”. Brawo! Jednak nie popadajmy w zachwyty, jest jeszcze wiele mankamentów do usunięcia.

Miłym akcentem były podziękowania za przepiękną pracę i sukcesy młodych sportowców, którym kwiaty, dyplomy i nagrody wręczyli pan burmistrz Tadeusz Kowalski wraz z radną, panią Renatą Madej.

Niestety, dobry nastrój zepsuła łyżka dziegciu – kwestia bezrobocia w Tucholi, sprawę przedstawiła szefowa PUP-u, pani Henryka Dziurzyńska. Od lat odnosimy wrażenie, ze w powierzonych jej obowiązkach czuje się silnie zagubiona. Czy to efekt bzdurnych przepisów, zbytniego sformalizowania istniejącego niestety urzędu? Coś w tym jest, pomijając kwestię bezrobotnych, którzy ciągle są ofiarami całego systemu restrukturyzacji państwa. Od długiego czasu promujemy pogląd, że Powiatowy Urząd Pracy powinien zostać zlikwidowany i to w trybie natychmiastowym, a zastąpić go powinny agencje pracy, na wzór istniejących np. w Wielkiej Brytanii. Do sprawy pracy tucholskiego PUP-u powrócimy już wkrótce, interpretując codzienność słowami nie amii urzędników, a bezrobotnych.

Na sesji podejmowano szereg innych ustaleń, jednak te prześledzić możemy w naszym zapisie wideo, ze szczególnym naciskiem na kwestię spłacenia kredytów, które oczywiście zostały zaciągnięte, jednak warto zobaczyć i wysłuchać tego, jak kapitalnie problem rozwiązał pan Burmistrz, tylko po to, aby niepotrzebnie nie tracić dodatkowych środków na obsługę długu i należnych bankom odsetków.

 

Podczas sesji poruszono sprawę tucholskich targowisk, wszystko w konwencji wymuszonej pismem od niezadowolonych producentów, którzy swoje miejsce upatrzyli sobie w pobliżu „Biedronki”. Pisaliśmy o tej sprawie kilka miesięcy temu, broniąc ich. Popełniliśmy błąd wsłuchując się w głosy, które minęły się z prawdą i to bardzo silnie. Okazuje się, że sprzedający nie są producentami, a pospolitymi handlarzami, dodatkowo nie mają z Naszym miastem wiele wspólnego.

Legalne targowisko przy szpitalu, szczelnie wypełnione autami nie klientów, a pracowników okolicznych firm oraz pacjentów szpitala.

Zakorkowana codzienność przy wyjeździe z targowiska i parkingu. gdzie jest POLICJA? Wlepia mandaty przy „Żabce”.

Targowisko zwyczajowe obok OSiR-u i „Biedronki”. To właśnie dzięki temu miejscu Tucholski ruch przeżywa co wtorek horror – wszystko dzięki rolnikom, którzy dość rzadko siadają za kierownicami swoich Polonezów, „Maluchów” i Skód.

Jeden z radnych interpelował w sprawie stanu nawierzchni przy skrzyżowaniu Bydgoskiej i Czarnej Drogi  (pan radny zdaje się ma poważne problemy z wiedzą dotyczącą tucholskich mediów, ale o tym za jakiś czas w specjalnym tekście) oraz uszkodzonej rogatki przy jednym z przejazdów kolejowych.

_________________________________

I co? Można działać nawet w tak trudnych czasach? Pewnie i to bez „mówiących kamieni”!

 

 

Mariusz R.Fryckowski

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook