31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

2 min read

3maja13 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione.
Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy.

W szczególnie podniosłej atmosferze odbywają się główne obchody Święta 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Towarzyszą im defilada wojskowa, salwy armatnie, uroczysta odprawa warty, składanie wieńców.

Hołd dziełu wybitnych Polaków oddają przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych, duchowieństwa, reprezentanci korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze i tysiące warszawiaków.

Święto 3 maja jest świętem radosnym. W całej Polsce odbywają się wiosenne imprezy, koncerty, rodzinne majówki.

A w TUCHOLI?

Burmistrz Tucholi serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchodów Dnia Flagi, które odbędą się w dniu 3 maja br.

W programie:

11:50 – zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła;

12:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny – Kościół pw. św. Jakuba Apostoła;

– po Mszy św. przemarsz na plac Wolności przed Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej,

– okolicznościowe przemówienie Burmistrza Tucholi

– złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem.

I słowo od pana Burmistrza…

 Szanowni Państwo,

2 maja po raz kolejny obchodzić będziemy jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez polski parlament w 2004 r. i ma na celu popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Z kolei 3 maja uczcimy 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Serdecznie zapraszam więc mieszkańców gminy Tuchola do aktywnego włączenia się w świąteczne obchody m.in. poprzez wywieszenie flagi państwowej.

 Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski

__________________

 Będzie coś jeszcze…

Pojawi się wóz strażacki z wysięgnikiem i 100 metrowej długości flaga.

m.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook