27 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

PODWÓJNA TĘCZA NAD TUCHOLĄ

2 min read

tecza

Tęcza, jakie to oczywiste zjawisko,ale czy wszystko o niej wiemy?  Tęcza jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zjawisk optycznych na Ziemi. W zjawisku tym pojawia się niemal cała paleta kolorów. Jednak na szczególną uwagę zasługują barwy takie jak: czerwień (na zewnątrz łuku), pomarańcz, żółcień, zieleń, niebieski oraz fiolet (wewnątrz łuku).

Niezbędnym warunkiem pojawienia się tęczy jest obecność światła słonecznego. Tęcza powstaje w czasie, gdy pada deszcz lub tuż po jego ustaniu. To właśnie krople deszczu przyczyniają się do załamania, rozszczepienia, a w dalszej kolejności – odbicia światła. W wyniku powyższych procesów światło słoneczne, obserwowane zwykle jako białe, mamy okazję zobaczyć w różnych kolorach, tworzących wielobarwną tęczę. Łuk pojawia się w momencie, gdy słońce jest za nami – na wysokości nie wyższej niż 42 stopnie nad horyzontem.

Wielokrotnie na niebie możemy zaobserwować drugi łuk tęczy, znajdujący się bezpośrednio nad pierwszym. Dzieje się tak w wyniku podwójnego załamania światła wewnątrz kropel wody. Światło odbite wydostaje się z kropli pod kątem 51 stopni (taka jest szerokość kątowa łuku wtórnego). W wyniku dwukrotnego, niezupełnego odbicia światła tęcza wtórna jest odwrócona w porównaniu do tęczy właściwej. Natężenie barw w „nowo” powstałej tęczy jest za każdym razem mniejsze niż w pierwotnej.

Ten proces można było obejrzeć dzisiaj nad Tucholą.


(red.)

lovenatura.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook