25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

60 lat filharmonii

2 min read
***
Filharmonia Pomorska – najstarsza, renomowana instytucja muzyczna w Polsce Północnej – już sześć dziesięcioleci służy jako kulturalna marka i ambasador regionu. Koncert galowy z okazji jubileuszu odbędzie się w piątek 22 listopada. Obchody rocznicy objął patronatem marszałek Piotr Całbecki.
– Filharmonia Pomorska znakomicie wypełnia rolę kulturalnego mecenasa regionu. Wydarzenia w niej organizowane prezentują wysoki poziom artystyczny i cieszą się dużym uznaniem publiczności. Są też doskonałą okazją do promocji województwa i jego życia kulturalnego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.Filharmonia Pomorska istnieje w aktualnej siedzibie od 16 listopada 1953 roku, jednak jej rodowód sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej. Gmach wybudowany dzięki staraniom wieloletniego dyrektora filharmonii Andrzeja Szwalbego posiada salę koncertową na 880 miejsc, salę kameralną na 170 miejsc i foyer koncertowe na 170 miejsc.Podczas kilku dekad istnienia filharmonii, na jej scenie wystąpiło wielu uznanych artystów z całego świata. Wśród nich znaleźli się Nigel Kennedy, Kevin Kenner, Olga Kern, Kazimierz Kord, Michel Lethiec, Jerzy Maksymiuk, Witold Małcużyński, Kurt Masur, Shlomo Mintz, Garrick Ohlsson, Luciano Pavarotti, Peter Pears, Ivo Pogorelić, Michaell Roll, Artur Rubinstein, Aleksiej Sułtanov, Jeffrey Swann, Antoni Wit, Krystian Zimerman i wielu innych.

Na jubileuszowym koncercie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz goście –  Chór Opery Nova i Kapela Jana Karpiela Bułecki „Hurda” z Zakopanego. Na program składają się dzieła wybitnych polskich kompozytorów – Wojeciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego. Początek wydarzenia o godzinie 19. Więcej informacji na stronie placówki – tutaj.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy jest instytucją kultury samorządu województwa. Urząd Marszałkowski dodatkowo wspiera jej działalność przekazując fundusze na organizację wydarzeń kulturalnych o zasięgu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Do największych imprez organizowanych przez filharmonię należy Bydgoski Festiwal Muzyczny. O jego tegorocznej edycji piszemy tutaj.

___________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook