29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

52 rocznica śmierci ks. ppłka Józefa Wryczy – II rocznica odsłonięcia pomnika

2 min read

SONY DSCKurkowe Bractwo Strzeleckie z Tucholi godnie upamiętni dzisiejszy, wyjątkowy dzień. Mija właśnie 62 rocznica śmierci księdza Józefa Wryczy i II rocznica odsłonięcia pomnika, który na stałe wkomponował się w krajobraz miasta, pomimo wielu perturbacji związanych z wyborem miejsca, co będzie przynajmniej dla naszej redakcji czymś na pograniczu skandalu.

Jak zawsze w tak krytycznych chwilach zdarza się coś dobrego, tym razem dzięki przychylności proboszcza Parafii Bożego Ciała – wyjątkowemu duchownemu – księdzu Ireneuszowi Kalfowi, pomnik ks. ppłka Józefa Wryczy stanął w najlepszym, chyba miejscu świata. Dlaczego? Odsyłamy do wspomnień nieżyjącej już  pani Walerii Marczyńskiej, które przypomnieliśmy tutaj.

Członkowie  Bractwa mają świetną pamięć i wielkie poczucie historycznego spełnienia, nic dziwnego w tym, że dzisiejsze popołudnie i wieczór całkowicie poświęcili historycznej postaci. I chociaż tucholskie media kompletnie zapomniały co oznacza we współczesnej historii miasta 4 dzień grudnia, my oczywiście jak zawsze wyłamiemy się z tej zbiorowej amnezji.

Jako jedyni przedstawiamy harmonogram dzisiejszych uroczystości:

16 30 – Zbiórka na Cmentarzu Parafialnym;

16 35 – Złożenie kwiatów na grobie ks. Ppłka Józefa Wryczy;

16 45 – Przemarsz z pochodniami do kościoła pw. Bożego Ciała;

17 00 – Msza Święta;

17 45 – Odczyt pt. „Ksiądz Józef Wrycza – działacz społeczny i niepodległościowy” mgr Paweł Redlarski – doktorant Uniwersytetu

Kazimierza Wielkiego;

18 00 – Zapalenie zniczy przed pomnikiem;

18 20 – Wspólna kolacja – Celestat

_______________________________

Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook