28 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Act 447 Just. Część pierwsza – tło historyczne

2 min read

“Ustawa 447” (w ustawodawstwie amerykańskim: Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST/ACT S.447; 447 to numer ustawy w senacie) zobowiązuje sekretarza Stanu USA do złożenia sprawozdania do 1,5 roku po podpisaniu ustawy przez prezydenta (termin ten minął we wrześniu 2019).

Sprawozdanie ma dotyczyć sytuacji prawnej w 46 krajach, w tym w Polsce, które w czerwcu 2009 roku podpisały Deklarację Terezińską na konferencji w Terezinie (Czechy) zorganizowanej przez Unię Europejską. Polskim delegatem był Władysław Bartoszewski. Podkreślał, że „nie może być mowy” o restytucji mienia w przypadku braku spadkobierców, jednak deklaracja została podpisana przez Polskę. Zgodnie z polskim prawem (dekret z 8 października 1946 roku – prawo spadkowe – jeśli do 1 stycznia 1949 roku nie zostało przed polskim sądem wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku – to taki spadek, jako tzw. utracony, przypada Skarbowi Państwa. Deklaracja Terezińska dotyczy “własności żydowskiej z okresu Holocaustu i związanych z tym kwestii”. Ustawa jest więc kolejnym punktem w planie rekompensowania żydom utraconego przez nich mienia. Problemy są dwa, pomimo tego, że termin sprawozdania już minął, co może mieć związek z toczącymi się w Polsce kampaniami wyborczymi, drugi to fakt, że próby odzyskania przez środowiska żydowskie mienia, ma odbyć się w ramach tworu z pogwałceniem zasad obowiązujących w krajach, również w Poslce, które kierują się prawem rzymskim – mienia bezspadkowego. Pomimo oczywistości sprawy, obecny, polski rząd w tej sprawie… milczy. Polskie środowiska narodowe biją na alarm, ponieważ w grę wchodzą odszkodowania w wysokości 300 mld dolarów. Polska nie może sprostać takim oczekiwaniom, dlatego wywierane są na nią naciski, a te trwają od wielu lat. Batalia toczy się o…n i e r u c h o m o ś c i.

Ten film wyjaśnia wszystkie aspekty sprawy, komentatorem wydarzeń jest znakomity publicysta, pan Stanisław Michalkiewicz, który w ubiegłym roku ujawnił szokującą notatkę, która w Polsce spowodowała prawdziwe trzęsienie ziemi, burząc tym samym zmowę milczenia rządu polskiego w tej sprawie.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook