21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

AKCJA „PASY” NA DROGACH WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

2 min read

Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego prowadzona była ogólnopolska akcja „PASY”. Policjanci kontrolowali obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem przez kierujących oraz ich pasażerów. W trakcie działań funkcjonariusze zwracali również uwagę na obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Akcja miała na celu ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu dzieci.

W działaniach łącznie wzięło udział 358 policjantów, którzy podczas trwającej kilkanaście godzin akcji skontrolowali 2 394 pojazdy. Łącznie ujawniono 820 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Podczas działań policjanci ujawnili w 391 przypadkach niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz 50 przez pasażerów. W 5 przypadkach nieprawidłowo przewożone były dzieci.

Działania te były prowadzone w 27 krajach, a koordynowała je Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Policjanci przypominają, że zapięte pasy bezpieczeństwa w samochodzie, używanie fotelików do przewożenia dzieci, zmniejszają poważne skutki obrażeń, jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków komunikacyjnych. Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz 2 punktami karnymi.

Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku oraz wagi dziecka). Przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.


Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook