6 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Akcja „ZNICZ 2018” – POLICJA APELUJE!

3 min read

Wkrótce dzień Wszystkich Świętych to dla większości wyjazdy na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa od środy (31.10.18) do niedzieli (4.11.18) czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, rozpoczynający akcję „ZNICZ 2018”.

W ramach ogólnopolskiej akcji „ZNICZ 2018” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania na drogach oraz zapewniać płynność ruchu w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami. W tym okresie na drogach prowadzących do oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych funkcjonariusze będą:

 • – ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  – reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  – sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów,
  – zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

 • – w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować,
  – prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego,
  – bezwzględnie podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Są one bowiem ważniejsze od sygnałów świetlnych, czy znaków drogowych,
  – należy parkować samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:

 • –  aby zachowali większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować,
  – o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tegoroczna policyjna akcja „ZNICZ 2018” rozpoczyna się już 6.00 w środę (31.10.18), a kończy o 22.00 w niedzielę (4.11.18).

Podczas ubiegłorocznej policyjnej akcji „ZNICZ 2017″ od piątku (27.10.17) do czwartku (2.11.17) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 16 wypadków drogowych, w których 21 osób zostało rannych. Nikt nie zginął. Policjanci odnotowali 701 kolizji. Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących. Policjanci zatrzymali ich aż 65!

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Weźmy pod uwagę to, że w tych dniach pogoda może być bardzo zmienna, dlatego dostosujmy prędkość do warunków jakie panują na drodze. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

 

data od godziny do godziny uwagi
31 października 2018 r.    18:00   22:00    dzień poprzedzający
1 listopada 2018 r.    08:00 22:00 Wszystkich Świętych

 


Autor: kom. Joanna Jakubas
kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Fot. KPP Tuchola
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook