28 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Alkohol? Tylko dla rozsądnych dorosłych…

2 min read

…a tych jak wiadomo jest coraz mniej. Piją wszyscy i wszystko, zwłaszcza w miejscowościach, gdzie poziom bezrobocia sięga nieboskłonu. Pijemy również z głupoty, a ta jak wiadomo jest wszechobecna.

Pijemy również, bo jesteśmy słabi i nie do końca radzimy sobie z ponurą rzeczywistością. To dlaczego piją również młodzi ludzie, często nastolatkowie? To na zawsze pozostanie zagadką, bo o modzie raczej mowy być nie może. Podobno młodzież po alkohol najchętniej sięga będąc na wakacjach. Nie do końca jest to prawdą, skoro pijących i palących uczniów widzimy każdego dnia ukrytych przed policją, za sklepami sąsiadującymi ze szkołami do których uczęszczają. Błędne koło toczy się od lat. Policjanci doskonale o tym wiedzą, ich interwencja polega na tym, że „spisują” delikwentki i delikwentów i w zasadzie na tym ich rola się skończy. A „złapani na gorącym uczynku”? Cóż, w dalszym ciągu „robią swoje”.

Tym bardziej  chwalebne jest to, że Gmina Tuchola włączyła się w ogólnopolską kampanię „Wakacje bez alkoholu”. Wakacje bez alkoholu, bezpieczne na drodze i nad wodą – to przewodnie tematy kampanii.

Z przeprowadzonej w gminie Tuchola w 2012 roku diagnozy wynika, że badani młodzi mieszkańcy najczęściej swój pierwszy kontakt z alkoholem mieli podczas wakacji. Wypicie alkoholu po raz pierwszy właśnie w czasie wakacji zadeklarowało 22,2 % gimnazjalistów oraz 33,3 % uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Celem kampanii jest uświadomienie młodzieży, że alkohol jest jedną z głównych przyczyn wypadków wśród młodzieży (np. zdarzenia drogowe, utonięcia) oraz zwielokrotnia ryzyko różnych niebezpiecznych sytuacji (np. konflikty z prawem, sięganie po narkotyki, sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa).

Akcja ukierunkowana jest również na przypomnienie przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zasadach korzystania z tych zezwoleń, zwłaszcza o zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do 18 lat. Działania edukacyjne w tym zakresie będą prowadzili członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tucholi podczas przeprowadzanych kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

_____________________

(red.)

Informacja: UMiG Tuchola.

Fot. glogow.naszemiasto.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook