25 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Andrzej Duda zaakceptował decyzję PiS-u ws. reformy edukacji – samorządy czeka finansowy armagedon

2 min read

Prezydent podpisał ustawę o reformie edukacji. Na specjalnie zwołanej konferencji tłumaczył, że każde odłożenie zmian na później będzie oddziaływać negatywnie na polskie szkoły.

Ustawa o reformie edukacji podpisana

– Przy wprowadzaniu każdej reformy zdarzą się kłopoty, jeśli nie pojawi się dobra wola i współpraca wszystkich – oświadczył Andrzej Duda. Dlaczego, mimo wątpliwości, które miało otoczenie prezydenta, podpisał on ustawę, reformującą polskie szkoły? Jako jeden z głównych powodów, Andrzej Duda wymienił zbyt krótki czas nauki w dotychczasowym kształcie. – System edukacji wymaga zmian i naprawy. W trzyklasowym gimnazjum i liceum edukacja trwała zbyt krótko. Oczekiwanie na czteroletnie liceum jest powszechne – tłumaczył.

Wątpliwości Andrzeja Dudy

Prezydent potwierdził swoje obawy, o których wcześniej informowały media. Niektórzy dziennikarze sugerowali, że chłodny stosunek do reformy edukacji w propozycjach PiS wyrażała w prywatnych rozmowach pierwsza dam i nauczycielka, Agata Kornhauser-Duda. – Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny – dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił Andrzej Duda.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany. To zresztą odczucia milionów Polaków, którzy chcą, aby dłużej trwał okres nauczania w poszczególnych szkołach – mówił.  – Po konsultacjach, wysłuchaniu zastrzeżeń, wczorajszej rozmowie z premier Beatą Szydło i minister Anną Zalewską, zdecydowałem się podpisać ustawę o oświacie i o przepisach wprowadzających – zakomunikował. – Każdy rok, w której polskiej szkoły nie naprawiamy, jest stratą dla oświaty i polskiej młodzieży – dodał.

Likwidacja gimnazjów – obietnica wyborcza PiS

Reforma edukacji, którą PiS obiecywało w kampanii wyborczej, zakłada likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów. Zmiany wejdą w życie w roku szkolnym 2017/2018. Wtedy uczniowie VI klasy podstawówki przejdą automatycznie do VII klasy, a gimnazja będą wygaszane aż do 2019 roku, kiedy znikną z oświaty. Wprowadzenie reformy zależne jest od decyzji samorządów – te mają czas do 31 marca na podjęcie stosownych uchwał.

__________________

GW

Tyt. Oryg

Andrzej Duda podjął decyzję ws. reformy edukacji. „Miałem wątpliwości”

http://newsroom.salon24.pl/745858,andrzej-duda-podjal-decyzje-ws-reformy-edukacji-mialem-watpliwosci

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Uwaga! Jeszcze dzisiaj pierwsze komentarze, analizy dotyczące decyzji prezydenta.
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook