30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Andrzej Zalewski i piękny gest pana nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda

3 min read

Pana Andrzeja nigdy nie poznałem osobiście, jednak dość często korespondowaliśmy. To po części efekt współpracy z moim przyjacielem literatem – Robertem. Jako zapalony ekolog współpracował z Redaktorem Zalewskim przez sporo lat. Wspomniał wówczas o koledze z Borów Tucholskich, który pisuje felietony poświęcone rodzimej przyrodzie i pięknu natury, prócz tego współprowadzi audycje w radiu Kędzierzyn Koźle ( stare dzieje).

Pamiętam, kiedy jeden z felietonów poświęciłem wyjątkowej rzadkości – gatunkowi grzyba, którego spotkać jest niemożliwością, a mnie się udało. Przesłałem galerię zdjęć do Warszawy i… tak się zaczęło. Kolejne teksty poświecone były „zardzewiałej śmierci” – niewybuchom, których w polskich lasach ciągle nie brakuje. Sporo w tych tekstach było odnośników do Borów Tucholskich i rejonów Dolnego Śląska, które często odwiedzałem przygotowując materiały do książki poświęconej tajnemu poligonowi „Heidekraut” w Borach Tucholskich. Mijały miesiące, lata, aż nadeszła 21 lipca 2011 roku dramatyczna wiadomość, że „słynny radiowiec” odszedł, a wraz z nim zamknięta została pewna epoka…

 ***

Andrzej Zalewski prowadził audycję „Ekoradio” w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Był inicjatorem Dnia Polskiej Niezapominajki. Urodził się 14 kwietnia 1924 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP, potem jako żołnierz Armii Krajowej. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Od kilkudziesięciu lat tworzył w radiu i telewizji programy o tematyce wiejskiej, rolniczej, ekologicznej i meteorologicznej. Pamiętam te programy, były kapitalne.

W 1964 roku został stypendystą Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych oraz Rządu Austriackiego, w 1978 – Departamentu Stanu USA. Po powrocie odsunięto go od pracy w telewizji. W 1985 roku przeszedł na przyspieszoną emeryturę.

W 1988 zaczął współpracę z Programem Czwartym Polskiego Radia, a w 1990 roku rozpoczął swoje felietony w Ekoradiu, które były jego autorskim pomysłem.

Dzień Polskiej Niezapominajki

W 2001 roku Andrzej Zalewski zaproponował radiosłuchaczom, aby obok Walentynek wprowadzić w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Był wtedy redaktorem Ekoradia w Jedynce. Do akcji dołączyły inne media, szkoły, Państwowy Instytut Geologiczny i Lasy Państwowe, dołączyła również moja redakcja Close Encounters of The Independent Poland, pod spolszczoną nazwą.

Dzień Polskiej Niezapominajki jest obchodzony 15 maja od 2002 roku. Ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca.

Od śmierci redaktora Zalewskiego minęły zaledwie dwa lata, pozostał wyłącznie w naszej pamięci – ludzi, którzy od czasu do czasu coś przygotowywali dla Ekoradia. Co z resztą? Szybko zapomniano o tej niezwykłej postaci, tym większą niespodzianką stała się informacja, która napłynęła do nas z pobliskiej Woziwody.

Otóż, 26 lipca ( w piątek) o 11: 00 nastąpi tam uroczyste odsłonięcie tablicy, która upamiętniać będzie pana redaktora Andrzeja Zalewskiego. Piękny gest i wspaniały pomysł, za który należą się leśnikom i ich szefowi z Woziwody wyrazy najwyższego uznania, co niniejszym czynię.


Mariusz R.Fryckowski

Fot. 1 – www.niezapominajki.pl

Fot.-2 – www.niedziela.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook