0 3 min 1 rok

Tuż przed świętem tej wyjątkowej jednostki mieliśmy okazję pożegnania kolejnej grupy żołnierek i żołnierzy, którzy udali się w miejsca gdzieś w Polsce, gdzie będą wykonywali swoje zadania. Są one proste i zawierają się w dwóch słowach – ochrona polskiego nieba. Spotkanie z dowódcą jednostki, uściski dłoni, życzenia powodzenia w wykonywaniu zadań, wyjątkowe doświadczenie obserwatora.

.

Są niczym duchy, niewidoczni dla wroga i zatrważająco skuteczni, kiedy ci ostatni wpadną na kolejny niedorzeczny pomysł. Kiedy żołnierze tej jednostki pełnią służbę, możemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni. A gdyby jakiemuś kacykowi z atomowym guzikiem przyszło do głowy wdusić go, ich działalność powiązana z jednostkami innych specjalności spowoduje tylko jedno – wrogi sprzęt wyparuje.

Jednostka odpowiada za rozpoznanie radiolokacyjne przestrzeni powietrznej. Prowadzi zadania w ramach Narodowego Systemu Obrony Powietrznej oraz Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS) w tym realizacji misji AIR POLICING. To oznacza, że rozpoznany na ekranach stacji radiolokacyjnej obcy obiekt natychmiast zostanie namierzony i przeciwko niemu zastosowane zostaną środki zapobiegawcze, być może ostateczne.

Za kilka chwil jednostka dozbrojona zostanie o kilka ultranowoczesnych urządzeń, które jeszcze bardziej poprawią skuteczność pracy techników z 34 batalionu.

To jednostka z tradycjami , powołana została przez  dowódcę Warszawskiego Okręgu Wojskowego 29 września 1973 roku i 3 Samodzielna Kompania Radiotechniczna została przeformowana na batalion radiotechniczny. W 1999 roku jednostkę ponownie przeformowano i przeniesiono do Chojnic.

34 Chojnicki batalion radiotechniczny przejmuje i kultywuje dziedzictwo tradycji:

25 Batalionu Radiotechnicznego w Debrznie (1971-1995 r.)
26 Batalionu Radiotechnicznego w Malborku (1971-1995 r.)
22 Batalionu Radiotechnicznego w Chojnicach (1974-1998 r.)
27 Batalionu Radiotechnicznego w Witkowie Pyrzyckim (1974-1998 r.)
21 Batalionu Radiotechnicznego we Władysławowie (1974-2000 r.)
28 Batalionu Radiotechnicznego w Gryficach (1974-2002 r.)
23 Batalionu Radiotechnicznego w Słupsku (1974-2008 r.)

Aktualnym dowódcą jednostki jest ppłk mgr inż. Marcin Pysiewicz – perfekcjonista, który zyskał sobie sympatię podkomendnych i przełożonych i trudno się temu dziwić, jednostka działa świetnie i sprawdza się w każdej sytuacji.

Nie ma żadnej tajemnicy w tym, że TOKiS-PRESS TV wspiera służby mundurowe, doceniając ich pracę i zaangażowanie, jednak wojsko w dodatku w obecnych, pewnych niepewności czasach, musi to wsparcie odczuwać ze wszystkich stron i tak mam być!

Prosimy o wyrozumiałość w odbiorze materiałów filmowych i fotograficznych, całość pod względem jakości wykonana celowo, to chyba oczywiste.


(red.)

Na pdst. gdansk.uw.gov.pl