0 3 min 6 miesięcy

W Kujawsko-Pomorskiem przebywa z oficjalną wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, z premierem Reinerem Haseloffem na czele. Nasi goście wzięli udział w sesji z okazji święta województwa, podczas której premier Haseloff został odznaczony medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Wczoraj (6 czerwca) marszałek Piotr Całbecki i przedstawiciele landu złożyli wizytę prymasowi Polski arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi, a następnie spotkali się z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, zwiedzą także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Dziś (7 czerwca) nasi goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Parku Pamięci oraz wzięli udział w uroczystej sesji sejmiku z okazji święta województwa, która w tym roku odbywa się we Włocławku. Zapraszamy na Święto Województwa

W środę, w towarzystwie Anne Wende z ministerstwa rolnictwa landu Saksonia-Anhalt i Fabiana Schenk reprezentującego Enterprise Europe Network (europejską sieć ośrodków oferujących usługi doradcze małym i średnim przedsiębiorcom), odbyło się spotkanie z ekspertami do spraw rolnictwa i przedsiębiorczości naszego regionu. Była to okazja do wymiany doświadczeń i rozmów m.in. na temat oferowanych przez marszałkowską Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego form wsparcia biznesu.

Ostatnim punktem wizyty będzie spotkanie z konsul generalną Niemiec w Gdańsku Cornelią Pieper.

Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Współpraca naszych regionów datuje się od 2016 roku. W ubiegłym roku nasi niemieccy partnerzy zorganizowali transport z pomocą humanitarną, która za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego trafiła na Ukrainę i do ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w naszym regionie.

Czytaj także Kujawsko-pomorska delegacja w Saksonii-Anhalt


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP