0 3 min 4 miesiące

I trudno dziwić się temu, że najbliżsi naszego środowiska od lat powielają tę opinię. W sprawie obwodnicy Tucholi zrobiono tak wiele, że nic się… nie dzieje?

Nasze obawy dotyczą tego, że w momencie, kiedy miłomściwie panujący nam PiS utraci większość w cyrku (dawniej szacowna instytucja – SEJM) przy Wiejskiej w Warszawie, cała ta gadanina i pisanina o naszej obwodnicy straci najmniejszy sens. Oby tak się nie stało, ale to możliwe. Oczywiście teraźniejszość zdaje temu kłam, choć niepotrzebnie wieszane są psy na tucholskim staroście, czy burmistrzu, którzy mają z tą inwestycją tyle wspólnego, co dzień z nocą. Dlaczego? Bo to inwestycja marszałka, na którego wymienieni samorządowcy wywierają jakiś tam wpływa z lepszym, czy gorszym skutkiem. Jedno jest pewne, zrobili to, co należało, a i tak oberwali od ogłupiałego w tej materii społeczeństwa. Zmieńmy to…

Skutek?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu podpisano umowę na zaprojektowanie obwodnicy Tucholi. 10-kilometrowe obejście pozwoli wyprowadzić z centrum miasta ruch ciężarowy, zwiększając tym samym bezpieczeństwo na ulicach.

Według szacunków, koszt budowy obwodnicy wyniesie 126 mln zł. Na to zadanie samorząd województwa otrzymał dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 75 mln 600 tys. zł. Pozostała kwota będzie pochodzić ze środków unijnych.  Projekt obwodnicy przygotuje wybrana w drodze przetargu francuska firma Safege.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek, radny województwa Tadeusz Pogoda oraz starosta tucholski Michał Mróz i zastępca burmistrza Tucholi Iwona Opoczyńska.

„Po wielu latach starań budowa obwodnicy naszego miasta nabiera realnych kształtów. Bardzo się z tego cieszymy. Zabiegi poczynione przez nasz samorząd poparte inicjatywą społeczną mają dziś swój finał w postaci konkretnych działań. To ważne wydarzenie dla naszej gminy” – podkreśliła Iwona Opoczyńska.

Prace nad dokumentacją będą obejmowały między innymi:

– przygotowanie projektu,
– kolejne konsultacje związane ze szczegółowymi rozwiązaniami projektowymi (korytarz trasy konsultowano w poprzednich latach),
– uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej,
– nadzór autorski w trakcie prac budowlanych.

Projekt budowy obwodnicy powstanie w ciągu półtora roku.

******

Mówi wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.


(red.)

tuchola.pl

Fot. Szymon Zdziebło.