0 4 min 4 miesiące

To wesoła osoba, miłośniczka natury – Helena Irena Żuralska, mieszkanka Przysierska w powiecie świeckim dołączyła do osób uhonorowanych marszałkowskim odznaczeniem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa.  Z okazji setnych urodzin, marszałkowski medal wręczył jubilatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Helena Irena Żuralska urodziła się 9 sierpnia 1923 roku w Lidzbarku, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest jednym z dzieci Joanny i Franciszka Muchowskich. W wieku czternastu lat pani Helena straciła mamę i odtąd była pod opieką dorosłej siostry. Jubilatka uczęszczała do szkoły w Świeciu, po ukończeniu której przeprowadziła się do Papowa Biskupiego (powiat chełmiński) i tam podjęła pracę w Urzędzie Gminy, w referacie do spraw wojskowych.

Szczęśliwie czas wojny oszczędził jej traumatycznych doświadczeń, w tym okresie pracowała u Niemca, w Szczutowie.

W 1951 roku wyszła za mąż, za Alfonsa Żuralskiego. Państwo Żuralscy wspólnie, aż do emerytury, prowadzili sklep w Papowie Biskupim. Małżeństwo wychowało trójkę dzieci, dwie córki i syna. Jubilatka doczekała się także dwojga wnucząt i dwojga prawnucząt. Aktualne pani Helena mieszka u swojej córki Barbary i zięcia Janusza w Przysierku.

Jubilatka to kobieta bardzo pracowita, zorganizowana i elegancka. Lubi oddawać się dobrej lekturze, czyta codzienną prasę. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, przyroda od zawsze była jej bliska, szczególnie upodobała sobie nadmorską miejscowość Rowy.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP