0 2 min 1 miesiąc

Justyna Wamke, podróżniczka z Tucholi wraz ze swoim zespołem znajduje się w drodze na ISLAND PEAK w Himalajach. Mamy dobre wiadomości, nasza adeptka alpinizmu znajduje się obecnie na wysokości 3440 m n.p.m w miejscowości Namcze Bazar. Mieszka chwilowo w maleńkim pokoiku i aklimatyzuje się. Polecamy kolejny odcinek filmowy, dokumentujący tę niezwykłą wyprawę.

Namcze Bazar  to miejscowość w Nepalu w dystrykcie Solukhumbu, leżąca na wysokości 3440 m n.p.m. w rejonie lodowca Khumbu w Parku Narodowym Sagarmatha. To najlepiej rozwinięta miejscowość na trasie trekkingu do bazy pod Mount Everestem. Rdzennymi mieszkańcami są Szerpowie. W 1997 r. miejscowość liczyła 1647 mieszkańców.

W Namcze Bazar znajduje się baza wojskowa. Ze względu na swe położenie stanowi dogodną bazę wypadową dla ekspedycji, których celem są Himalaje, włącznie z samym Everestem. W Namcze oferowanych jest wiele miejsc noclegowych w różnym standardzie – obok standardowych, dwuosobowych pokoi znajdziemy także luksusowe, dobrze ogrzewane apartamenty z łazienkami.

Namcze Bazar od wieków stanowiło główny ośrodek handlowy w regionie Solo Khumbu przez himalajskie przełęcze przybywali tu kupcy z nieodległego Tybetu – raz do roku przybywają także w czasach współczesnych, choć ich pobyt jest ściśle regulowany przez władze chińskie. Namcze staje się przede wszystkim ośrodkiem turystycznym – można tam zakupić prawie całe wyposażenie potrzebne podczas trekkingu, a nawet sprzęt wspinaczkowy. Działają tam liczne kafejki internetowe, księgarnie – znajdziemy także bank, pocztę oraz drink bar.

 


(red.)