0 7 min 2 lata

To co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Za naszą wschodnią granicą, u naszego sąsiada, trwa wojna. Solidaryzujemy się z Ukrainą – każdy naród ma prawo do wolności, a każde państwo do nienaruszalności swoich granic.

Sytuacja w Ukrainie jest dramatyczna i bardzo dynamiczna. Wielu obywateli Ukrainy ucieka przed wojną do Polski. Potrzebują pomocy. Chcemy i powinniśmy pomagać – zarówno jako samorząd, jak i poszczególni mieszkańcy.

Jako samorząd rozpoczęliśmy działania przygotowawcze, m.in. wytypowaliśmy lokale gminne, w których możemy przyjąć uciekających przed wojną. Będą to zapewne rodziny, głównie kobiety i dzieci, bo mężczyźni zostali w Ukrainie objęci powszechną mobilizacją.

W odpowiedzi na Państwa sygnały chcemy stworzyć bazę wiedzy, kto z naszych mieszkańców może i chce pomóc oraz w jaki sposób.

W naszej gminie został powołany Miejski Sztab Pomocy Ukrainie. Dane teleadresowe sztabu:

Urząd Miejski w Tucholi
pl. Zamkowy 1, 89-500 Tuchola, pokój 103
tel. 52 56 42 501 – w godzinach pracy urzędu
tel. kom. 539 940 342 – od godz. 8:00 do godz. 20:00
e-mail: pomocukrainie@tuchola.pl lub info@tuchola.pl

Do sztabu można zgłaszać:

 • informacje o zamiarze przybycia do gminy obywateli z Ukrainy,
 • chęć zakwaterowania obywateli z Ukrainy,
 • możliwości wyżywienia całodziennego dla obywateli z Ukrainy,
 • chęć wolontariatu na rzecz obywateli przybywających  z Ukrainy,
 • ewentualne oferty pracy dla obywateli z Ukrainy.

Dla tych z Państwa, którzy się na to zdecydują, przygotowaliśmy specjalny formularz. Prosimy o jego wypełnienie i przesłanie na wskazane adresy e-mailowe z dopiskiem POMOC UKRAINIE lub dostarczenie do Urzędu Miejskiego w Tucholi.


Baner z napisem: Numer konta gminy Tuchola do wpłat na rzecz pomocy Ukrainie

Poniżej zamieszczamy numer konta gminy Tuchola do wpłat na rzecz pomocy Ukrainie:

20 8174 0004 0000 2163 2000 0400


Baner z napisem: Punkt zbiórki

Ponadto na terenie gminy Tuchola funkcjonuje Punkt Zbiórki, gdzie można zgłosić gotowość wsparcia materialnego dla obywateli z Ukrainy:

Dom Dziennego Pobytu OPS
ul. Świecka 45a
czynny codziennie w godz. 8:00 do 18:00

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie:

 • ODZIEŻ I OKRYCIA – koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe, ubrania
 • (tylko rzeczy nowe),
 • ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI – płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło, pasta i szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe,
 • ŻYWNOŚĆ – woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik),
 • INNE – zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.

Wszystko powinno być pogrupowane, tj. popakowane w oddzielne zbiorcze opakowania /reklamówki, torby, kartony/ i najlepiej opisane np. żywność.

UWAGA! Całą pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz właściwi wojewodowie.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o potrzebach rodzin ukraińskich, które osiedlą się w naszej gminie za pomocą mediów lokalnych, informacji zamieszczanych na stronie internetowej gminy Tuchola www.tuchola.pl oraz za pomocą mediów społecznościowych Facebook.

W tej sytuacji wszystko, co możemy zrobić to zachować spokój i pomagać.


Inne informacje

Baner o treści: Pomoc Ukrainie na szczeblu wojewódzkim

Informujemy, że wojewoda kujawsko–pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię pod nr tel. 52 34 97 804 oraz 52 34 97 461 obsługiwaną w języku ukraińskim i polskim oraz stronę Pomoc dla obywateli Ukrainy

Została również uruchomiona specjalna, dedykowana strona internetowa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz infolinia +48 47 721 75 75.

Baner o treści: Pomoc Ukrainie na szczeblu rządowym

Rząd uruchamia mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. W szczególności zachęcamy do współpracy jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne.

Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!

To Ty decydujesz, w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

 • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
 • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni;
 • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
 • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Formularz dostępny jest na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Jeśli Twoja gmina, powiat, województwo, fundacja, stowarzyszenie, firma itp. otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – przekaż nam szczegóły, a ułatwimy przekazanie pomocy.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.

Więcej informacji na stronie Pomagam Ukrainie

Formularz – wstępna deklaracja pomocy Ukrainie


(RED.)

TUCHOLA.PL