26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Asystenci i doradcy w samorządach pójdą na bruk!

2 min read

Już niedługo asystenci i doradcy w samorządach stracą swoje stanowiska. W urzędach miejskich stolic województwa kujawsko-pomorskiego oraz w urzędzie marszałkowskim zmiany w prawie dotknęłyby łącznie 16 osób.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którą po dwóch tygodniach od wejścia jej w życie zostaną rozwiązane umowy z doradcami i asystentami w samorządach. Jeśli te zmiany przyjmą Senat i prezydent kraju, to już wkrótce pracę w całym kraju może stracić około 900 osób.

Jak argumentowali inicjatorzy tego pomysłu z klubu Kukiz’15, przy wójtach, burmistrzach, prezydentach, starostach i marszałkach powstawały „gabinety polityczne”, składające się z osób przychylnych rządzącym samorządowcom. Zwracali też uwagę, że przyjmowano ich bez oficjalnego naboru, który obowiązuje zwykłych urzędników. Najbardziej chodziło im jednak o pieniądze, bo z ich wyliczeń wynika, że zwolnienie tych 900 osób może przynieść co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności.

„Brak ustawowego określenia kompetencji członków takich gabinetów, opłacanych przecież z publicznych pieniędzy, często prowadzi do swoistej patologii i zatrudniania osób nieposiadających żadnych kompetencji, których jedyną »kwalifikacją« jest bycie członkiem tego samego ugrupowania politycznego” – napisali we wniosku pomysłodawcy zmian.

Wielka szkoda, że podobnych zmian nie będzie w nieprzebranych szeregach asystentów np. posłów, byłoby to z pożytkiem dla wszystkich.


(red.)

Rys. B. Brosz

kipwa.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook