AVE MARIA w muzyce i poezji – koncert ku czci Najświętszej Marii Panny
4 min readWszystko w ramach letnich koncertów organowych, które od kilku tygodni mamy przyjemność podziwiać w parafii Bożego Ciała w każdy niedzielny wieczór o godzinie dziewiętnastej. Tym razem gościć będziemy aż trzech muzyków:
Dariusza Wójcika
Jacka Szymańskiego
oraz
Macieja Ingielewicza
Wysłuchamy następujących utworów:
F.Mendelssohn – Bartholdy – Preludium i fuga c-moll(organy)
W. A. Mozart – Ave Maria
H. Kosyra – Maryjo Pasjo Wieczna (recytacja)
J. S. Bach/Ch. Gounod – Ave Maria
Anonim – Wsłuchana, wpatrzona (recytacja)
C. Saint-Saëns – Ave Maria
G. Caccini – Ave Maria
K. Górska – Maryjo rodzinie usługująca (recytacja)
L. Luzzi – Ave Maria
Leon Boelman – Modlitwa –z Suity Gotyckiej (organy)
A. Doss – Ave Maria
A. Adam – Głos duszy
St. Kardynał Wyszyński – Modlitwa (recytacja)
P. Tosti – Ave Maria
S. Riabinin – Matka Boża Królowa Świata (recytacja)
Fr. Schubert – Ave Maria
G. Donizetti – Ave Maria
Aleksandre Guilmant – Introdukcja i Allegro z I sonaty organowej d-moll(organy)
Dariusz Wójcik
Aktor, śpiewak (bas), scenarzysta, reżyser, znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego.
Wykształcenie:
Studia, obejmujące dwa kierunki – wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej.
Doświadczenie zawodowe:
Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” – J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Obecnie artysta wolny – dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku.
Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych.
Nagrody i wyróżnienia:
Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii „Kultura regionalna” za oratorium „Requiem Piaśnickie”. W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu „Sic itur ad Deum” (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha)
W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: „Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych” i „Sopockie Spotkania z Muzyką”. W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”. W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego (X-lecie powstania).
Zainteresowania:
Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku jidysz i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka jidysz i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora, Efraima Kislera.
Kariera artystyczna:
W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu „Shalom Alejchem”, stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”, którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy – Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal ” ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”. W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury.
W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W listopadzie 2010 r. uhonorowany został Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej.
W roku 2011 założony i kierowany przez niego Teatr Otwarty świętował Jubileusz 15-lecia działalności.
Na jego bogaty repertuar składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale.
Jacek Szymański
Tenor
Solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, tenor.
Występuje także na scenie Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Opery w Szczecinie. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną.
Wiele koncertuje, wykonując różnorodny repertuar: od form oratoryjnych po pieśni i piosenki. Jako wykonawca partii Dzidziego brał udział w radiowym wykonaniu „Hrabiny”.
W repertuarze posiada m.in. takie partie, jak: Almaviva w „Cyruliku sewilskim”, Ernesto w „Don Pasquale”, Damazy w „Strasznym dworze”, Tamino w „Czarodziejskim flecie”, Kamil w „Wesołej wdówce”, Mr X w „Księżnie cyrkówce”, Parpignol w „Cyganerii”, Borsa w „Rigoletto”, Don Basilia w „Weselu Figara” oraz Monsieur Tricqueta w „Eugeniuszu Onieginie”.
Jest twórcą i organizatorem festiwalu Muzyczne Dni – Drozdowo / Łomża.
Maciej Ingielewicz
W 2007 roku ukończył PSM
II st. w Olsztynie; zdobył wyróżnienie na międzynarodowym konkursie w Rumi w 2005
roku oraz IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie w Legnicy. Współpracuje z olsztyńskim
chórem „Cantabile” jako akompaniator. Z chórem tym zdobył złoty medal na konkursie
chórów w Bratysławie. Brał udział w organowych kursach mistrzowskich prowadzonych
przez z Laukvika, Weinberga.
(red)