29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

AWACS ponownie na tucholskim niebie

2 min read

awacs

To ogromny samolot ze specjalną anteną, a jego przelot nad Tucholą nie trwał dłużej, niż kilkanaście sekund. Szacując, znajdował się na około 10 000 metrów, jego antena była nieruchoma, maszyna obrała kurs na Gdańsk.

Pierwszy raz lot podobnej maszyny obserwowaliśmy w 2012 roku, samolot był dobrze widoczny w obiektywie teleskopu, dzisiaj mamy wyjątkowo piękną pogodę i do obserwacji nie potrzeba było nawet lornetki.

Pierwszy raz mieliśmy możliwość oglądania dwóch AWACS-ów na lotnisku wojskowym w Powidzu, zaproszono wtedy reporterów i dziennikarzy różnych mediów. Było nawet przez chwilę śmiesznie, kiedy obsługa lotniska pomyliła się i miała zamiar wpuścić nas do maszyny, której nie wolno było zwiedzać. Wpadkę szybko zażegnano i udostępniono nam drugą.

AWACS robi kolosalne wrażenie, głównie tym, że znacznie różni się od standardowych maszyn, ale w końcu jej przeznaczenie nie jest zwyczajne. Jednak uświadomić sobie należy jedno, że AWACS to nie typ, nie nazwa (jak błędnie interpretuje to wielu plane – spooterów) samolotu, a miano systemu specjalnego przeznaczenia.

AWACS (ang. Airborne Warning and Control System – Lotniczy System Ostrzegania i Kontroli) – amerykański system wczesnego ostrzegania. W skład systemu wchodzą m.in. odpowiednio zaadaptowane samoloty dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu, przede wszystkim E-3 Sentry. Cechą charakterystyczną takiego samolotu jest wielka antena radarowa, umieszczono w tylnej części kadłuba płatowca, która w trakcie pracy kręci się powoli wokół własnej osi.

Zadaniem takiej maszyny jest patrolowanie wielkiego obszaru np. Polski i ostrzeganie wyznaczonych służb, przed możliwościami wtargnięcia nieproszonych gości. Aby skutecznie kontrolować przestrzeń powietrzną Polski, wystarczy zaledwie jedna taka maszyna.


(red.)

Fot. Wikipedia (www.defense.gov/photos/newsphoto.aspx?newsphotoid=906)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook