20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Badania w kierunku WZW typu B i C

2 min read
Trwają badania w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 7 tysięcy osób.
Komorki-po-electronowym-obrazek_sredni_4018212– Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 350 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wzięć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.

W 2013 roku program był realizowany we współpracy z 29 samorządami lokalnymi. W badaniach wzięły w sumie udział 6332 osoby. Więcej informacji tutaj.

W czerwcu ruszyła kolejna edycja programu. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 27 samorządów lokalnych. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy/powiatu. W badaniach mogą wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa – w sumie 7,2 tysiąca osób. Budżet programu to ponad 300 tysięcy złotych.

Harmonogram badań (aktualizowany na bieżąco) oraz kontakt do samorządów i placówek medycznych na stronie internetowej programu: www.wzw.wsoz.pl 

Koordynatorem przedsięwzięcia jest – podobnie jak w ubiegłym roku – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Urząd Marszałkowski rozstrzygnął też konkurs na wybór realizatorów badań.

Lista samorządów i podmiotów leczniczych realizujących program tutaj.
____________________
(red.)
http://www.kujawsko-pomorskie.pl/
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook