8 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bazylika w Jeleńczu już lśni nowym blaskiem! (galeria i film)

2 min read

Mała wioska na skraju Gminy Kęsowo, słynie z nietuzinkowej budowli sakralnej, której historię już opowiedziałem. Dzisiaj, właśnie w niej odbył się tradycyjny odpust. Jednak tym razem uroczystość miała wyjątkowy wymiar.

Losem kościoła w Jeleńczu TOKiS – PRESS zainteresował się kilka lat temu za sprawą pana wójta Gminy Kęsowo i lokalnego proboszcza, księdza Rafała Witty. Budowla znajdowała się w opłakanym stanie, jednak nieprawdopodobny i wręcz zaraźliwy upór w chęci odrestaurowania świątyni zebrał swoje najbardziej pozytywne z możliwych żniwo. W proces remontu zaangażowało się mnóstwo osób od parafian, poprzez najróżniejsze firmy do duchownych i urzędników. My z mozołem dokumentowaliśmy wszystko. Właśnie w ten sposób powstało mnóstwo filmów – relacji i galeria z niezliczoną ilością zdjęć.

Trochę nostalgicznie wspominamy tę wyjątkową sobotę, kiedy w czasie trwania wichury, na szczycie kościelnej kopuły, realizowaliśmy wyjątkowy wywiad w którym udział wziął pan wójt i szef brygady budowlanej z Chojnic. Było niebezpiecznie, ale dzięki środkom bezpieczeństwa i uporowi, wszystko się udało. Powstał wyjątkowy materiał filmowy.

Swoistym przełomem w pracach był montaż nowoczesnych, całkowicie skomputeryzowanych organów cyfrowych. Nam udało się zamienić sporo słów z szefem firmy, która dokonała wyjątkowo trudnej operacji, zakończonej pełnym sukcesem.

Punktów przełomowych w odrestaurowaniu kościoła w Jeleńczu było mnóstwo, aż do dzisiaj, kiedy lśniąca kopuła bazyliki pięknie harmonizuje z odnowiona elewacją zewnętrzną. Mamy pewność, budowla powinna wytrzymać kolejne sto lat!

W ciągu ostatnich czterech lat było wiele trudnych sytuacji, ale pokonywali je oddani sprawie remontu ludzie i tym właśnie podziękował dzisiaj proboszcz tej pięknej parafii – ks. Rafał Witta.

TOKiS został zaproszony na tę uroczystość, tak powstał kolejny materiał.

Zachęcamy do obejrzenia filmu w jakości HD.

___________________

IMG_2304Mariusz.R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook