2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Będą miliony na pomoc zabytkom, Tuchola obejdzie się smakiem

2 min read
Samorząd województwa przeznaczył wsparcie na tegoroczne remonty konserwatorskie w 101 zabytkowych obiektach naszego regionu. Na ten cel rozdysponowaliśmy 9,6 miliona złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa.

– Każdego roku przeznaczamy wielomilionowy strumień środków na ochronę zabytków na Kujawach i Pomorzu. Efekty naszych działań widać w dużych miastach i najmniejszych miejscowościach całego regionu w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W latach 2009-2012 Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel wsparcie w wysokości 33 milionów złotych dotacji z budżetu województwa oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie trafiło dotychczas na realizację 408 zadań. Więcej na ten temat tutaj.Kwota tegorocznych dotacji na remonty w zabytkach to 9,6 miliona złotych. Wsparcie trafi na realizację 101 zadań. Część z nich to przedsięwzięcia wieloletnie, dlatego samorząd województwa już teraz przeznaczył dodatkowy milion złotych na ich kontynuację w 2014 roku.Dofinansowanie umożliwi między innymi przeprowadzenie prac ratunkowych w obrębie więźby dachowej i pokrycia dachu w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy oraz konserwację elewacji nawy północnej oraz płyt nagrobnych przy elewacji nawy północnej kościoła św. Jakuba w Toruniu. Dotacje umożliwią też przeprowadzenie prac konserwatorskich barokowego ołtarza bocznego oraz barokowej chrzcielnicy kościoła św. Barbary w Starogrodzie (gmina Chełmno), wymianę podłóg, boazerii pod chórem oraz naprawę ściany zrębowej w kościele Wniebiowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) oraz restaurację wyposażenia kościoła Świętej Trójcy w Rypinie.
Lista wszystkich dotacji tutaj
Urząd Marszałkowski przeznacza też środki na restaurację zabytków w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (o projekcie remontów konserwatorskich w Chełmnie tutaj), przedsięwzięć ujętych w lokalnych programach rewitalizacji w ramach RPO (o rewitalizacji zabytkowego dworca w Aleksandrowie Kujawskim tutaj), inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (o odrestaurowanej zabytkowej Kuźni w Oborach w gminie Stolno tutaj), a także Programu Operacyjnego Ryby (więcej na ten temat tutaj).

Fot. Andrzej Goiński.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
__________________________
Powiat Tucholski oczywiście został potraktowany jak zawsze – po macoszemu. W samej Tucholi większych inwestycji nie będzie – zadarliśmy z Marszałkiem w sprawie obwodnicy, to teraz poniesiemy tego konsekwencje. I pewnie dlatego skorzystają zabytki Bysławia i Raciąża.
Parafia Rzymsko-Katolicka p.w.
Przemienienia Pańskiego w Bysławiu
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy wyposażeniu Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego
w Bysławiu 55 189,98 70% 40 000,00

Parafia Rzymsko-Katolicka p.w.
Świętej Trójcy w Raciążu
Prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch konfesjonałów oraz ław z kościoła filialnego p.w.
św. Jana Nepomucena w Dąbrówce, gm. Tuchola. 120 000,00 80,71% 45 000,00
m.
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook