25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bezinteresownie zadbali o zabytek!

2 min read

To się nazywa wrażliwość! Piękna gmina Kęsowo przyciąga turystów nie tylko walorami przyrody, ale również gospodarnością i zabytkami. Wszystko za sprawą pozostałości z ostatniej wojny. Niestety, żyjemy w czasach, gdzie każdy samorząd boryka się z trudnościami finansowymi. Rajcy robią, co mogą, ale i tak wszystkich potrzeb zaspokoić nie sposób.

Jednak nigdy nie wolno się poddawać, czasami krótka rozmowa potrafi rozwiązać każdy problem. Właśnie tak postąpiono w tym przypadku. Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i pamięć” słynie z tego, że jej grupa rekonstrukcyjna jest jedną z bardziej znanych już nie tylko w Polsce.

Grupa upodobała sobie gminę Kęsowo, to właśnie tam, co roku odtwarzają  przed publicznością sceny z ostatniej wojny. Impreza przyciąga uwagę nie tylko publiczności, ale również pism branżowych i innych mediów. Stowarzyszenie jest doceniane praktycznie wszędzie, choć w Tucholi ciągle pozostaje enigmatycznym nie z winy członków. Trudno, nie pierwszy już raz media wolą inne sensacje od solidnej pracy od podstaw. Członkowie grupy nie przejmują się tym i dalej robią swoje, a na ich półce z trofeami jest coraz mniej miejsca.

Pomimo znikomych środków, od lat dbają o jeden ze schronów usytuowanych w gminie Kęsowo, teraz jednak szefostwo stowarzyszenia doszło do wniosku, że nie można zostawić samopas innego obiektu, który tonął w gąszczu chwastów. Postanowiono ten stan zmienić.

„Hipowcy” skrzyknęli się w środku tygodnia i wielką, uzbrojoną w różnoraki sprzęt grupą, wypowiedzieli wojnę chaszczom. Skutek był natychmiastowy, a bitwa wygrana… jak zawsze. Obiekt odzyskuje dawny blask.

Czyli…, kiedy bardzo się chce połączyć pasję z konkretną pracą, nic tego nie zakłóci, pieniądze zaś stają się wyłącznie balastem i to kompletnie nieistotnym.

 

Tucholanie potrafią się zmobilizować, wtedy pracują do utraty tchu, tak już jest, mamy to wszyscy w genach. Brawo!

(red.)

Fot. Krzysztof Wojtas

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook