20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bezpieczne przejścia przy Chojnickiej w Tucholi i ciągłe pretensje radnego

2 min read

Aktywne oznakowanie przeznaczone jest do oznaczania przejścia dla pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Zadaniem jego jest w sposób aktywny ostrzeganie kierowców o zbliżaniu się do przejścia, w momencie kiedy w pieszy znajduje się w jego rejonie.

Właśnie takie urządzenia zamontowano przy ulicy Chojnickiej w Tucholi.

Zamontowane zestawy składają się dwóch kompletów znaków. Energia elektryczna dostarczana jest przez moduły fotowoltaiczne z akumulatorem. Sygnalizatory ostrzegawcze załączane są przez detektory obecności pieszego, a synchronizacja między znakami odbywa się drogą radiową. Dzięki dobraniu odpowiednich źródeł światła oraz zastosowaniu układów optycznych znak jest doskonale widoczny nawet w trudnych warunkach, a jednocześnie nie powoduje olśnienia kierujących pojazdami.

Przy Chojnickiej naliczyliśmy sześć takich urządzeń, problem w tym, że według Pana radnego Andrzeja Jarosławskiego maszyneria nie działa i to od dłuższego czasu, dlatego sprawa bezpiecznych przejść przy Chojnickiej powraca, jak bumerang na prawie każdej sesji Rady Miasta. Czy słusznie?

Aster D-6 aktywne oznakowanie przejścia dla pieszych ze sterowaniem oświetleniem ulicznymJuż we wstępie zwróciliśmy uwagę Czytelnika na to,że urządzenia zamontowane przy przejściach dla pieszych, komunikują się przy pomocy fal radiowych w momencie, kiedy do przejścia zbliża się przechodzień i kiedy wchodzi na jezdnię.

Kiedy nie ma pieszych, system wyłącza się. Zapytaliśmy jednego z mieszkańców, czy jest zadowolony z działania tych urządzeń, odpowiedział twierdząco, choć zwrócił uwagę,że od pewnego czasu urządzenia te przestały pracować. Upewniliśmy się w magistracie,że tak właśnie się dzieje, urządzenia mają awarię, która została już zgłoszona do A-ster oznakowanie aktywne D-6usunięcia. Chojnicka według Pana radnego Jarosławskiego jest ulicą bezpieczną i zamontowane urządzenia są niepotrzebnym wydatkiem pieniędzy podatnika. Mamy inne zdanie, bylibyśmy szczęśliwi, gdyby podobne urządzenia, z pewną modyfikacją, działały w różnych punktach miasta. Owa modyfikacja, to sygnalizator.

Obecnie zainstalowane sygnalizatory są odrobinę inne, ale zasada działania jest ciągle taka sama.

Można się sprzeczać, czy przy Chojnickiej nie „przedobrzono”,  żyjemy w XXI wieku i pewne rozwiązania na świecie są standardem, dlaczego nie możemy korzystać z tak dobrej techniki? Kwestia awarii urządzeń, według naszej oceny, przy części sygnalizatorów ktoś majstrował, ponieważ ich sposób ustawienia odbiega od wszelkich norm, niektóre są…, mówiąc kolokwialnie poprzekręcane, być może to jest przyczyną problemu z ich działaniem.

Tak, czy inaczej awaria zostanie wkrótce usunięta.

_______________________________
(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook