24 października 2020

Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku – warsztaty komputerowe

2 min read

Tucholska MBP wzięła udział w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka”, który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i jest skierowany do bibliotek uczestniczących w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Uzyskano dotację na warsztaty komputerowe i internetowe pn. Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku dla osób 55+.

Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji osób dorosłych powyżej 55+ w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami, a w konsekwencji lepszego zrozumienia współczesnego świata i aktywniejszego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

W projekcie bierze udział 36 osób. Warsztaty prowadzone są w poniedziałki i soboty przez doświadczonych i cieszących się zaufaniem seniorów pracowników biblioteki. Zajęcia odbywają się w 6 grupach po 6 osób każda – 3 w poniedziałki oraz 3 w soboty (biblioteka dysponuje 6 stanowiskami komputerowymi dla użytkowników w czytelni).

W ramach projektu realizowane są warsztaty obejmujące tematy:

– praktycznego korzystania z komputera i tabletu, programów Microsoft Office – Word, Excel, PowerPoint,

– obsługi poczty elektronicznej,

-wyszukiwania informacji w Internecie z różnych dziedzin życia (korzystania z wyszukiwarek internetowych, katalogów, stron WWW),

– praktycznego korzystania z usług internetowych: administracja, biura turystyczne, oświata, zdrowie, szkolenia, sklepy (zakupy on-line), sprzedawania w sieci, banki (obsługa internetowego konta bankowego – płatności, zakładanie lokat, wnioski on-line na kredyt i kartę kredytową), biblioteki (prolongata, wyszukiwanie, zamawianie i rezerwowanie książek oraz audiobooków przez stronę internetową)

– portali społecznościowych (Nasza Klasa, Facebook, Twitter),

– komunikatorów (skype, Gadu-Gadu),

– tworzenia i redagowania bloga.

W ramach projektu odbyły się również trzy wykłady (planowanych jest sześć): „Współczesne społeczeństwo informacyjne”, „Mysz po prawej, klawiatura po lewej – netykieta przy stole komputerowym”, „Praktyczne wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym”.

______________________

(red.)

Źródło: MBP

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook