21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku

2 min read

Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi wzięła udział w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka”, który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP)  i jest skierowany do bibliotek uczestniczących w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek .

Konkurs stwarza niepowtarzalną szansę na wprowadzenie w życie części wieloletniego Planu Rozwoju Biblioteki, a tym samym sprawdzenie w praktyce wiedzy zdobytej na szkoleniach. Granty są dla bibliotek szansą na wyjście poza krąg standardowych działań i otwarcie się na nowe wyzwania. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Biblioteka uzyskała dotację na warsztaty  komputerowe i internetowe Biblioteka miejsce dla seniora XXI wieku dla osób 55+.

Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji osób dorosłych powyżej 55 + w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami, a w konsekwencji lepszego zrozumienia współczesnego świata i aktywniejszego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty:

– praktycznego korzystania z komputera i tabletu, programów Microsoft Office – Word, Excel, Point

– obsługi poczty elektronicznej

– wyszukiwania informacji w Internecie z różnych dziedzin życia (korzystania z wyszukiwarek internetowych, katalogów, stron WWW)

– praktycznego korzystania z usług internetowych: administracja, biura turystyczne, oświata,

zdrowie, szkolenia, sklepy (zakupy on-line), sprzedawania w sieci, banki (obsługa internetowego konta bankowego – płatności, zakładanie lokat, wnioski on-line na kredyt i kartę kredytową), biblioteki (prolongata, wyszukiwanie, zamawianie i rezerwowanie książek oraz audiobooków przez stronę internetową)

– portali społecznościowych (Nasza Klasa, Facebook, Twitter)

– komunikatorów (skype, Gadu-Gadu)

– tworzenia, redagowania bloga.

Warsztaty komputerowe, internetowe, korzystania z tabletu i tworzenia bloga prowadzić będą doświadczeni i cieszący się zaufaniem seniorów pracownicy biblioteki w swoje dni wolne od pracy (poniedziałki, soboty). Zajęcia będą przeprowadzane w 6 grupach po 6 osób każda – 3 w poniedziałki, 3 w soboty (biblioteka dysponuje 6 stanowiskami komputerowymi dla użytkowników w czytelni).

W ramach projektu zostaną przeprowadzone wykłady nt.:

– „Współczesne społeczeństwo informacyjne”

– „Mysz po prawej, klawiatura po lewej – netykieta przy stole komputerowym”

– „Praktyczne wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym”

– „Bezpieczeństwo w sieci Internet”

– „Internetowe konto bankowe”.

– „E-babcia chwali się koronkami czyli blog o twórczości własnej”

TOKiS – PRESS przygotowuje relację z tego przedsięwzięcia.

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook