20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Bitwy o kopułę” kolejna odsłona – oficjalne pismo

2 min read

Dla tych Czytelników, którzy nie znają sprawy. Mieszkaniec Tucholi, pan Tomasz kupił sobie działkę w pobliskim Plaskoszu. W urzędniczym żargonie to teren geodezyjny Kiełpin. Działka podlega planom zagospodarowania przestrzennego, terenom związanym z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym (nasze lokalne szczęście i…przekleństwo) przed utworzeniem którego  w obecnym kształcie, od samego początku, przestrzegaliśmy.

Wspomniane plany zagospodarowania określają jasno, że można tam postawić tradycyjny dom / klocek z typowym dachem. Problem w tym, że pan Tomasz ma inny pomysł, chce tam wybudować dom w kształcie kopuły i jak twierdzi, jego przyszli sąsiedzi nie mają zastrzeżeń do tego pomysłu. Jego zdaniem architektoniczny monolit idealnie wkomponuje się w otoczenie, stanowiąc nawet atrakcję turystyczną. Zdaniem urzędników – nic z tego nie będzie, istnienie „domu marzeń” wchodzi w kolejny etap działań na linii inwestor – urzędnik, czyli nasz … sługa, którego opłacamy! Rozpoczęła się namiastka boju z prawem i interpretującymi je urzędnikami.  Sprawą zainteresowały się media, TOKiS poszedł o krok dalej i nakręcił reportaż.

Od nakręcenia filmu minęło kilka tygodni, inwestor w tym czasie spotkał się z Burmistrzem Tucholi, który przysłał rodzinie Kaźmierczaków ciekawe pismo.

Sprawa pana Tomasza zapewne wejdzie w kolejny etap, kiedy wystosowane będą pisma do urzędników resortu budownictwa, później do premiera i prezydenta. Prawdopodobnie sytuację podchwycą ogólnopolskie media, bo dojdzie do oficjalnego, obywatelskiego protestu i rozpocznie się już nie symboliczny, a „gorący” bój z przepisami. Nie wiemy jak się to wszystko zakończy, ale wiemy, że ucierpią wizerunki obu władnych tucholskich urzędów, włodarzy i urzędników.

Pytanie, tylko po co? Prawo ma nam służyć, czy szkodzić? Dlaczego święta własność prywatna nie jest uszanowana, jak dzieje się to na całym świecie, łącznie z tym, po czym się chodzi i czym oddycha?

Warto ten aspekt spokojnie przemyśleć.


(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook