27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Borowiacy na XIX Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej

2 min read

W piątek 20 października odbyło się w Somoninie XIX Forum Twórczości Ludowej  Ziemi Kaszubskiej. Tematem przewodnim było rybaczenie. O tym jak łowiło się ryby przed laty i jak ważny był to zawód, opowiadał Tadeusz Makowski, znany regionalista i gawędziarz z Chmielna.

O współczesnych połowach, zarybianiu jezior, a także o tym, jaki wpływ na ilość ryb mają kłusujące nad wodami kormorany, opowiedział Adam Wójtowicz, ichtiolog z firmy Radbur, dzierżawcy Jezior Raduńskich. Na pytania zainteresowanych odpowiadał chętnie Jan Czapiewski, szef firmy, któremu od lat na sercu leży m.in. dbałość o czystość kaszubskich akwenów.

– Kiedyś rybak to był ktoś bardzo ważny we wsi, zawód, który wykonywał był szanowanym – opowiada Tadeusz Makowski.

– Jak ktoś wychował syna, to ten zostawał albo gburem, albo kowalem, albo rybakiem.

Całe rodziny na Kaszubach utrzymywały się z rybaczenia. Nad każdym jeziorem mieszkał jakiś jeden, dwa rody rybackie, gdzie rybaczenie przechodziło z dziada na syna, z syna na wnuka itd. To były inne czasy. Jeziora były czyste, ryb łowiono dużo i ryby się jadło, nie tylko w piątek czy na wigilię, jak obecnie. W tamtych latach ryby, jaja, jadło się na okrągło, a kura była od święta. Dzisiaj odwrotnie. Dawne rybaczenie (letnie i zimowe) w Borach Tucholskich nie odbiegało daleko od technik, zwyczajów, czynności i narzędzi pracy od lądowego rybołówstwa kaszubskiego. Wiemy to z badań Marii Znamierowskiej –Prὔfferowej i Władysława Jagiełły. Dlatego też podczas spotkania żywo dyskutowano o tradycyjnym łowieniu, o tym ginącym zawodzie, jakim jest rybołówstwo lądowe.

W sali sportowej, ze swoimi stoiskami, rozłożyli się twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego regionu Kaszub. Jak co roku w Forum licznie uczestniczyli Borowiacy – członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury i tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Były obrazy, hafty, rzeźba, malarstwo na szkle, wyroby z gliny, wikliny itp. Oczywiście, jak na temat przewodni Forum przystało, nie zabrakło sieci, strojów i innych akcesoriów związanych z kaszubskim rybaczeniem.

Organizatorami XIX Forum Twórczości Ludowej byli: GOK, ZSP Somonino, Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska” oraz Lokalna Grupa Rybacka „Kaszuby” w Chmielnie.


Mat. nadesłane

Autor: Maria Ollick

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook