3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

BORY TUCHOLSKIE – INSPIRACJE – otwarcie wystawy w bydgoskiej BWA

2 min read

1476496_621287751315903_5134841415435039713_n14 października 2014, godz.18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Bory Tucholskie – Inspiracje. Miejscem gościnny dla prac dla wybitnych malarzy, którzy wzięli udział w plenerze w Borach Tucholskich ( Brda), który zorganizował senator RP pan Andrzej Kobiak stała się Galeria Miejska w Bydgoszczy.


Organizatorzy wystawy to: Senator Andrzej Kobiak, Galeria Miejska bwa, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.

Zwiedzający mają przyjemność poznac prace tak wybitnych artystów:  Jana Wołka, Andrzeja Fogtta, Katarzyny Szydłowskiej, Katarzyya Zwolińskiej, Daniela Pielucha, prof. Waldemara Marszałka, Janusza Lewandowskiego, Małgorzaty Żurady, Tomasza Klimczyka, Haliny Nowickiej ,Tomasza Lutaszka.

Prezentowane na wystawie obrazy są inspirowane plenerami malarskimi im. Leona Wyczółkowskiego, które odbyły się w latach 2012-2014 w miejscowości Brda w Borach Tucholskich. Komisarzem wszystkich edycji był znany poeta, malarz, pieśniarz Jan Wołek.

Gościny artystom udzielił pensjonat Zielony Wiatr. Plenery zostały zorganizowane dzięki staraniom prezesa stowarzyszenia Via Natura oraz Andrzeja Kobiaka, senatora RP. Przez piękne jesienne dni mistrzowie malarstwa szukali weny twórczej w urokliwych okolicach Brdy. Efektem tych poszukiwań są obrazy dla których natchnieniem stały się malownicze zakątki Borów Tucholskich, ich zachwycająca przyroda, spokój, niepowtarzalne pejzaże i klimaty. W 2013 r. poplenerowe wystawy gościły w Warszawie w gmachu Sejmu oraz w Bydgoszczy.

Fotografie z uroczystości dostępne są TUTAJ

Teraz oczekujemy chwili, gdy wystawa trafi do Tucholi. Z dzisiejszej rozmowy z panem senatorem Kobiakiem możemy wysnuć luźny wniosek, że być może uda się zaprosić do naszego miasteczka któregoś z wybitnych artystów, aby opowiedział o chwilach, gdy powstawały dzieła. Trzymamy kciuki, może się uda.

____________________

(red.)

Na podstawie: galeriabwa.bydgoszcz.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook