Bory Tucholskie – perła północnej Polski
3 min readZapraszam z wizytą w przepiękne rejony woj. kujawsko-pomorskiego. W Borach Tucholskich zobaczycie największy w Polsce akwedukt, stanice kajakowe. To region, przyciągający przybyszów nie tylko z Polski.
W sercu Borów Tucholskich trafiamy w okolice nadleśnictwa Woziwoda. Jest to miejsce nad Brdą szczególnie znane uczestnikom wypraw kajakowych. Znajduje się tu wiele atrakcjiturystycznych. Jest tutaj zielona szkoła, ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej. Ozdobą tej okolicy jest dąb „Zbyszko” liczący ponad 700 lat. W rejonie znajduje się 75 pomników przyrody: dęby szypułkowe, cisy pospolite, sosny, lipy, buki i wiązy górskie.Na terenie nadleśnictwa Woziwoda rozlewają się leśne bagna. Ciekawostką przyrodniczą są zachowane w naturalnym stanie trzy śródleśne jeziorka.



Akwedukt znajduje się w połowie ponad 30-kilometrowego szlaku kajakowego wiodącego Wielkim i Małym Kanałem Brdy. Woda doprowadzona jest z jeziora Zapora powstałego poprzez spiętrzenie Brdy. Akwedukt służył (służy do dziś) nawadnianiu obszarów powstałych po wyrębie okolicznych połaci Borów Tucholskich.
Konstrukcja akweduktu ma 75 metrów szerokości. Budowa wzorowana była na akweduktach rzymskich.
Kajakarze mogą płynąć z Fojutowa do Brdy górą, czyli kanałem Brdy lub płynącą 9 metrów niżej Czerską Strugą.
W sercu Borów Tucholskich, nad jeziorem Cekcyńskim leży niewielka miejscowość letniskowa Cekcyn. Bazę wypoczynkową stanowią tutaj gospodarstwa agroturystyczne. W pierwszy weekend sierpnia trafiliśmy
akurat na miejscowy festyn. Było wiele atrakcji, zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów. Przestawienie teatralne, zawody wędkarskie, prezentacja i degustacja regionalnych wyrobów kulinarnych, loteria fantowa. Wieczorem wszyscy bawili się na zabawie tanecznej z DJ.
W cekcyńsim kościele koncertowała znana w Polsce, występująca z wybitnymi muzykami (Tytus Wojnowicz, Janusz Stokłosa, Kazik Staszewski), miejscowa orkiestra „Campanella”, laureat wielu konkursów, kuźnia wybitnych instrumentalistów.
Orkiestra działa przy Zespole Szkół w Cekcynie od 1971 r. Zespół dał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą. Orkiestra jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego odbywającego się w Cekcynie od 2001 roku. Członkowie zespołu przygotowują pobyt dla przyjaciół z zagranicy i biorą udział w warsztatach muzycznych wspólnie z rówieśnikami z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski.