29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Brązowe Pasmo” dla chóru Camerata

2 min read

„Camerata” jest amatorskim, 4-głosowym chórem mieszanym działającym przy Tucholskim Ośrodku Kultury od kwietnia 2007 roku.

Jego założycielem i dyrygentem jest Pani Marzena Tyrańska.

Członkami chóru są ludzie wykonujący różne zawody, zróżnicowani wiekowo, pełniący różnorodne funkcje społeczne i zawodowe.

To 40-osobowa grupa mieszkańców Powiatu Tucholskiego (Tucholi, Stobna, Raciąża, Cekcyna, Bysławia, Bysławka, Lubiewa, Płazowa i Obrowa) skupiająca osoby, dla których śpiew jest pasją, możliwością zaspokojenia ciekawości, szansą na poszerzenie wiedzy i doświadczeń muzycznych oraz okazją do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Repertuar chóru obejmuje klasyczne utwory chóralne, pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, biesiadne i okolicznościowe.

 

W ubiegłą sobotę 27 października, w Chełmnie, podczas Ogólnopolskiego IV Turnieju Chórów „O Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni” tucholski chór Camerata pod dyrekcją Marzeny Tyrańskiej wyśpiewał Brązowe Pasmo.

Konkurs był dwuetapowy. O przyjęciu chóru do udziału w II etapie zdecydowała rada artystyczna festiwalu na podstawie nagrania CD jeszcze w lipcu.  W tym momencie zakwalifikowany chór zdobywał miano laureata konkursu ogólnopolskiego. Dalszy etap oceniało profesjonalne jury – specjalistka od emisji głosu – prof. Jadwiga Gałęzka – Tritt oraz specjaliści w dziedzinie chóralistyki – prof. Roman Grucza i dr Aleksandra Grucza – Rogalska. Zadaniem jurorów była ocena doboru repertuaru pod względem stopnia trudności, a chóru pod względem emisji głosu, dykcji, sposobu interpretacji i ogólnego wyrazu artystycznego.   Efektem końcowym było przyznanie chórom nagród – Złotych, Srebrnych i Brązowych Pasm. Chór Camerata kierowany przez Marzenę Tyrańską zdobył Brązowe Pasmo.

W II etapie zmagań konkursowych uczestniczyło 14 chórów o wieloletnich tradycjach chóralnych i z dużym doświadczeniem scenicznym. Oprócz tucholskiej Cameraty prezentowały się chóry z Morąga, Mogilna, Aleksandrowa Kujawskiego, Łodzi, Gdańska, oraz po dwa chóry z Warszawy, Poznania, Bydgoszczy i Nakła n. Notecią.

To nie jedyna nagroda, którą wywalczył chór Camerata w bieżącym roku. W czerwcu zmierzył się z 9 chórami podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów „Leć o pieśni, leć sokołem” w Czersku. Zajął tam III miejsce.

Te wyróżnienia są dla Cameraty niezwykle cenne, gdyż stanowią podsumowanie jej dotychczasowej 5 -letniej działalności.

 

(red)

Materiały powierzone.

Materiały z portalu społecznościowego Facebook.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook