26 października 2020

Brda – Królowa kujawsko – pomorskich rzek

2 min read

Królową kujawsko – pomorskich rzek, słynącą z urody i temperamentu jest Brda. Zgodnie dzielona jest między województwo pomorskie (128 km), gdzie ma swe źródło i kujawsko – pomorskie (111 km), gdzie minąwszy Bydgoszcz trafia w objęcia Wisły. 


Źródło Brdy biją na Pojezierzu Bytowskim – 238 km od ujścia do Wisły. Pierwsze 5 km płynie niewielką strugą, która nie nadaje się do kajakowania. Przygoda z wiosłem w ręku rozpoczyna się na brzegu Jeziora Pietrzykowskiego – w miejscowości Świeszyno. Stąd niewielkimi grupami ruszają najbardziej wytrawni traperzy, stając w zapasy z mieliznami i leżącymi w wąskim korycie drzewami. W swym górnym biegu rzeka płynie przez lasy, mija osadę Nowa Brda, gdzie z szybkim nurtem ruszać już mogą większe spływy, by wreszcie rozpłynąć się w szerokich wodach Jeziora Szczytno, potem długiego łańcucha Jezior Charzykowskich. Poniżej Mylofu, uwolniona z więzów XIX – wiecznej zapory, rusza bystro przez najpiękniejsze knieje Borów Tucholskich. Za mostem w Nadolnej Karczmie rzeka wpływa na teren województwa kujawsko – pomorskiego (109 km do ujścia).

Rudzki Most

Miewa też Królowa Borowiackich Rzek trudny charakter. Zaraz za Gołąbkiem marszczy brew, szybciej wodzie każe płynąc. Brzegi zaś szczelnym kordonem lasów strzeżone, wysokie, coraz wyższe. Gdy zaś rzeka Rudzki Most mija, jeszcze większego pędu nabiera. W uroczysku Piekiełko w czeluści głębokiego wąwozu, pośród leżących w nurcie drzew i olbrzymich głazów, oddaje się prawdziwie diabolicznym harcom. Woda bulgocze, kręci i zwodzi. Toteż Piekiełko za najtrudniejszy odcinek Brdy uchodzi i często łódki mniej doświadczonych wodniaków przewraca.

___________________

(red.)

Źródło: http://visitkujawsko-pomorskie.pl/

Foto, video – TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook