29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Burmistrz zapowiada konsultacje społeczne, ZDW – Bydgoszcz twierdzi, że takowe już się odbyły. Kompletny zamęt wokół obwodnicy!

4 min read

Obwodnica Tucholi, o tej sprawie piszemy bez końca, a to dzięki plątaninie informacji, które wychodzą spod urzędniczych piór, a które doprowadziły do jednego – kompletnego zamętu informacyjnego wokół drogi, której… nie ma i prędko nie będzie.

Warto poznać ostatnie informacje i wątpliwości w sprawie słynnej obwodnicy… widmo.

  1. Wytyczamy obwodnicę z mieszkańcami
  2. Wytyczyli obwodnicę ale bez udziału mieszkańców! 

Nieścisłości jest na tyle dużo, że do tematu ostatniego spotkania władz miasta i rzekomo strony społecznej w Bydgoszczy 19 lutego (o czym nikt poza wymienionymi nie widział) powrócił Burmistrz Tucholi podczas V-tej sesji RM. I bardzo dobrze! Co ciekawe, notatka z tego wydarzenia pojawiła się praktycznie natychmiast w portalu miejskim. Niestety, potwierdza się nasz scenariusz, rzetelność informacji  demokratycznie wybranych władz odpłynęła w siną dal w konfrontacji z hiobowymi wieściami, które umieszczono w portalu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Aby dokonać podsumowania i wyciągnąć właściwe wnioski, a wśród nich ten najważniejszy: przestańcie robić mieszkańcom powiatu „wodę z mózgu”. Poznajmy najnowsze informacje z www.tuchola.pl, a TOKiS przedstawi swoje materiały, również te zarejestrowane kamerą (choć nie tylko) i ponownie dokona analizy całości wszystkich informacji, które dotarły do nas w ciągu ostatnich kilku dni.

Na wiosnę zapowiadane są konsultacje społeczne ws. obwodnicy Tucholi

27 lutego br. odbyła się sesja Rady Miejskiej w Tucholi. Podczas obrad głos zabrał Burmistrz Tadeusz Kowalski, który szczegółowo poinformował o przebiegu spotkania ws. tucholskiej obwodnicy, jakie odbyło się 19 lutego br. w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Udział w spotkaniu, oprócz władz gminy Tuchola, wzięli także przedstawiciele samorządu powiatowego oraz Stowarzyszenia S.O.S dla Tucholi.

Było to już drugie w tym roku spotkanie, podczas którego przedstawiciele firmy opracowującej koncepcję budowy obejścia miasta przedstawili trzy warianty jego przebiegu. Przypomnijmy, że prace wykonywane są na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Opracowywane warianty dotyczą południowego przebiegu obwodnicy, omijającego całe miasto, a więc również osiedle Rudzki Most.

„Są to 3 warianty, które zostały zaakceptowane przez obecnych na spotkaniu przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, ZDW, projektanta, a także samorząd gminny i powiatowy oraz Stowarzyszenie S.O.S. dla Tucholi” – podkreślił burmistrz.

W ostatnim spotkaniu brał udział również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Włodzimierz Ciepły, który miał okazję przysłuchać się dyskusji. To właśnie w gestii Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska będzie decyzja o wyrażeniu zgody na odstępstwa. A taka decyzja zapada po otrzymaniu rekomendacji właśnie od RDOŚ.

„Wszyscy zdają sobie sprawę, iż obwodnica musi przebiegać przez tereny chronione, tu nie ma alternatywnego rozwiązania. Każdy z tych trzech wariantów ingeruje w środowisko naturalne i w najwyższą formę ochrony, jaką jest rezerwat przyrody. Wszyscy najbardziej zainteresowani, czyli samorządowcy i Stowarzyszenie S.O.S wyrazili jednak wspólne stanowisko, że bez względu na to, który wariant będzie wybrany, to każdy zaakceptujemy, ponieważ każdy wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Nam również zależy na tym, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza” – podkreślił burmistrz Tucholi.

Teraz firma projektująca obwodnicę będzie mogła przejść do kolejnego etapu i według zapowiedzi, w kwietniu lub w maju rozpocząć konsultacje społeczne.

„Jeśli chodzi o te konsultacje, to jest trochę lepsza sytuacja, niż poprzednio z uwagi na to, iż te warianty wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym, nie skutkują koniecznością wyburzeń. Starano się opracować takie warianty, by nie wywoływały kontrowersji” – wyjaśnił burmistrz.

Głównym problemem, jaki może się pojawić na etapie procedowania projektów i opracowywania dokumentacji, będą sprawy środowiskowe.

„Nie możemy jednak mówić, że to się nie uda, bo chcemy wierzyć i wierzymy, że się uda. Jak odniosą się do tego służby ochrony środowiska? Zobaczymy. Stowarzyszenie S.O.S też ma w swoich szeregach osoby, które zajmują się ochroną środowiska czy też pracują w lasach, a niektórzy zarządzają terenami, przez które ma przebiegać obwodnica. Liczymy więc, że to też będzie ułatwienie w dalszym procedowaniu” – dodał burmistrz.

Kolejne informacje ws. obwodnicy Tucholi pojawią się z pewnością wiosną, kiedy będzie zapowiedź szerokich konsultacji społecznych, podczas których wszyscy mieszkańcy zainteresowani sprawą budowy obwodnicy będą mogli przyjść i wyrazić swoją opinię.

***

To nie jest pełnia informacji, których mogliśmy wysłuchać z ust pana Burmistrza podczas V sesji RM. TOKiS oczywiście dysponuje całym nagraniem zarówno audio, jak i wideo, dlatego mamy o tyle komfortową sytuację, że każdy zainteresowany czytelnik i widz może ocenić jakość informacji przekazanych w zacytowanym tekście i odnieść je do rzeczywistości, gdzie sednem sprawy jest strona społeczna, jednak nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, a poprzez samozwańczego pośrednika – stowarzyszenie S.O.S., które działa w zadziwiający sposób, który zdaje się tylko my dostrzegamy. Tę sprawę ponownie rozpatrzymy i przeanalizujemy, ale tym razem na podstawie naszych, niepodważalnych materiałów, zarejestrowanych elektronicznie.

Znowu będzie wstyd?

Cdn…

____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook