18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

By ludzka pamięć nie była jak sito…

1 min read

Jesienią 1939 r. doszło do Zbrodni Pomorskiej. Niemcy zamordowali wtedy przeszło 30 tys. mieszkańców dawnego województwa pomorskiego.

Wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy. Według zaplanowanych wcześniej działań i ustalonych list doszło do masowych rozstrzeliwań ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji – nauczycieli, księży, urzędników państwowych, działaczy narodowych, społeczników również kupców i rolników.

W 80. rocznicę pierwszej egzekucji, którą 24 października 1939 roku w lesie   w Rudzkim Moście przeprowadzili Niemcy, harcerzom z tucholskiego Hufca ZHP o tych, którzy stracili tam życie,  o historii tego miejsca opowiedzieli instruktorzy – seniorzy Maria i Jerzy  Ollickowie. Ku czci ofiar tej okrutnej zbrodni razem z druhnami i druhami zapalili na dołach śmierci znicze pamięci. Również w piątek (25.10) młodzież Nowodworka  wraz z nauczycielami historii wybrała się również  na miejsce kaźni, by zamanifestować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, przy pomniku  złożyć  wiązankę  kwiatów i zapalić znicze.                                                                                                                                                                    

Trzeba przypominać o tych tragicznych kartach naszej  historii,  mówić o tym młodym. Muszą znać fakty historyczne,  również te tragiczne, by mogli budować swoją tożsamość opartą na  prawdzie.


(red.)

Wykorzystano materiały nadesłane oraz własne.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook