Być może urny z prochami zmarłych spoczywać będą w kolumbarium, na terenie cmentarza w Rudzkim Moście

Pod tym względem Tuchola odstaje od innych miast… i to bardzo. Obecnie czymś normalnym stało się kremowanie zwłok naszych drogich zmarłych, często oni sami sobie tego życzą. Kwestia pochówku jest tradycyjna. Na ostatniej sesji Rady Miasta w Tucholi, pan radny Obuchowski wystąpił z interpelacją w tej sprawie.

Pan radny wnioskuje, aby na terenie cmentarza komunalnego w Rudzkim Moście, wybudować kolumbarium w którym swoje miejsce znalazłyby urny z prochami.

Dawniej, kolumbarium było prostopadłościenną lub niekiedy kopulastą budowlą cmentarną z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, występującą wyłącznie w Rzymie i pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica).

Kolumbarium pojawiło się w czasach cesarza Augusta w I w. p.n.e. Wtedy kolumbarium było budowlą podziemną z niszami w ścianach wewnętrznych usytuowanych w piętrowych rzędach. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych i opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami.

Współczesne kolumbaria są inne, niektórzy  twierdzą, że przypomina …szafę, jedno co się nie zmieniło od dawnych czasów to, specjalne tablice nagrobne. Pan radny motywuje swój wniosek również tym, że dzięki kolumbarium będzie więcej miejsca na cmentarzu.


(red.)

Źródło: Wikipedia

admin

Next Post

Drżyjcie właściciele czworonogów, POLICJA dobierze się wam do skóry!

czw Mar 1 , 2018
Jak twierdzi radny miejski, pan Andrzej Jerosławski, policjantom z KPP w Tucholi należy odebrać służby ponadnormatywne, pan radny czuje się bezpiecznie na terenie miasta i uważa, że ten rodzaj służby jest niepotrzebny. Problem w tym, że pan radny nie mieszka w Tucholi…

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook