21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Być może urny z prochami zmarłych spoczywać będą w kolumbarium, na terenie cmentarza w Rudzkim Moście

1 min read

Pod tym względem Tuchola odstaje od innych miast… i to bardzo. Obecnie czymś normalnym stało się kremowanie zwłok naszych drogich zmarłych, często oni sami sobie tego życzą. Kwestia pochówku jest tradycyjna. Na ostatniej sesji Rady Miasta w Tucholi, pan radny Obuchowski wystąpił z interpelacją w tej sprawie.

Pan radny wnioskuje, aby na terenie cmentarza komunalnego w Rudzkim Moście, wybudować kolumbarium w którym swoje miejsce znalazłyby urny z prochami.

Dawniej, kolumbarium było prostopadłościenną lub niekiedy kopulastą budowlą cmentarną z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, występującą wyłącznie w Rzymie i pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica).

Kolumbarium pojawiło się w czasach cesarza Augusta w I w. p.n.e. Wtedy kolumbarium było budowlą podziemną z niszami w ścianach wewnętrznych usytuowanych w piętrowych rzędach. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych i opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami.

Współczesne kolumbaria są inne, niektórzy  twierdzą, że przypomina …szafę, jedno co się nie zmieniło od dawnych czasów to, specjalne tablice nagrobne. Pan radny motywuje swój wniosek również tym, że dzięki kolumbarium będzie więcej miejsca na cmentarzu.


(red.)

Źródło: Wikipedia

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook