22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

BYDGOSZCZ. Dzisiaj obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – PAŃSTWO BEZ MAPY

2 min read

Dzisiaj obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Działając w latach 1939-1945 było fenomenem, który nie miał odpowiednika w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Bohaterów cywilnej walki o niepodległość uczciliśmy dzisiaj podczas uroczystości przy tablicy na gmachu KPUW.

W 79. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, przy tablicy odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiciele administracji rządowej, wojska, służb i instytucji oraz organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów.

Jesteśmy w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wśród wielu rocznicowych wydarzeń nie mogliśmy nie uhonorować także tych osób, które swym bohaterstwem wykazały się w tamtych trudnych czasach. Wiele z nich straciło życie, inni byli represjonowani także po zakończeniu wojny – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Tablica upamiętniająca twórców Polskiego Państwa Podziemnego odsłonięta została dwa lata temu z inicjatywy wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Byli to przedstawiciele Okręgowej Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Pomorze krypt. „Piaski”, „Mewy”, „Zatoka”. Zaryzykowali w 1939 roku po napaści Niemiec i Rosji na Polskę, aby działać na rzecz Państwa Polskiego i być przygotowanym na ewentualne przejęcie władzy w wolnej Polsce. Wiele z tych osób zginęło, wielu było więzionych. Rys historyczny przedstawił Mirosław Sprenger z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym. Zostało ono uchwalone przez Sejm 11 września 1998 r.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook