19 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Było… nie minęło”, zwiadowcy historii przyciągną kolejnych złodziei historycznych artefaktów na poligonie „Heidekraut”!

2 min read

„Było… nie minęło” – Kronika zwiadowców historii, to znakomity pogram telewizyjny poświęcony odkrywaniu nieznanych faktów z naszej historii. Jego scenariusz przygotowano w taki sposób, aby stał się alternatywą dla audycji Bogusława Wołoszańskiego.

Prowadzący, pan Adam Sikorski w świetnie się w tej roli sprawdził. Pomysł udał się, a o jego sile przekazu niech świadczy fakt, że tak wiele osób zainteresowało się historią. Niestety, cykl ten ma zupełnie niezamierzone przez realizatorów drugie dno…

Program ukazuje sposoby badań stanowisk archeologicznych w terenie. To właśnie on spopularyzował stosowanie takich urządzeń jak detektory metali, georadar, magnesy neodymowe itd. Realizatorzy działają w oparciu o obowiązujące prawo, niestety wygląda to tak efektownie i bezproblemowo, że szeroka widownia uznała, że można te wzorce powielać . Skutek? Mamy prawdziwą armię detektorystów – poszukiwaczy skarbów, którzy w mniejszości nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że weszli na przestępczą ścieżkę.

Nie jest też żadną tajemnicą to, że za realizatorami tego programu od lat wędrują pospolici rabusie, którzy kradną dosłownie wszystko, co przedstawia dla nich jakąkolwiek wartość handlową. Ich historia nie interesuje, a zysk. często zdarza się, że to prawdziwe szajki, które mają swoich zleceniodawców daleko od naszych granic. Dysponują środkami o których nikomu się nie śniło. Wystarczy aby podali właściwy namiar GPS-owy znaleziska, a zniknie ono bez względu na rozmiar jeszcze tej samej doby! Niestety, ta zacna ekipa filmowców odwiedzi kompleks poligonowy – „Heidekraut” w Borach Tucholskich, to efekt  nieprzemyślanej decyzji jednego z lokalnych stowarzyszeń, które ma w tej sprawie wyjątkowe „parcie na szkło”. Nie teraz i zbyt wcześnie, archeologowie w konfrontacji z mediami i pospolitymi złodziejami nie mają najmniejszych szans, tym samym „Heidekraut – Wrzos” umiera. Sprawę uznać można za kolejny skandal!

____________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook