29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

BYSŁAW: Cykl imprez w Bysławiu, czyli… „CISOWY ŁUK” wraz z przyjaciółmi, zapraszają!

3 min read

Nasi przyjaciele z Bysławia przysłali do nas przepiękne zaproszenie, które kierowane jest do naszych Czytelników.

Zbliża się prawdziwa uczta nie tylko rozrywkowa, ale również kulturalna dla tych wszystkich, którzy uwielbiają imprezy plenerowe. Znane z perfekcyjnego przygotowania podobnych przedsięwzięć stowarzyszenie „CISOWY ŁUK” z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń…

Poznajmy szczegóły…

            Stowarzyszenie Kulturalne CISOWY ŁUK w Bysławiu po raz jedenasty organizuje plener rzeźbiarsko-malarski. Jego elementy artystyczne oraz integrujące na stałe wpisały się w krajobraz pięknej plaży bysławskiej.

            Przez tydzień każdy, kto zechce może poczuć się jak uczestnik obserwator, artysta. Może się zaangażować  lub tylko przypatrywać. Nasi wspaniali twórcy z życzliwością dopuszczają zwykłych zjadaczy chleba do krainy ulotnych przeżyć barw, kształtów i zachwytów. W procesie twórczym mogą brać udział dzieci, seniorzy, słowem każdy.
W tegorocznym plenerze bierze udział 6 rzeźbiarzy (z dumą podkreślamy, że aż pięciu z Borów Tucholskich, w tym dwóch z Bysławia!). Ich dokonania są znaczne i znaczące. Malować nasze piękne majowe krajobrazy będą dwie panie oraz dwóch panów. Zobaczymy jakim oczami widzi nasz świat tj. nasze pola, łąki, ogrody gdynianka oraz mieszkanka Suchej Beskidzkiej.

            Jak go widzi bysławianin – Piotr Idzikowski, to niejednokrotnie mieliśmy okazję podziwiać przy różnych wydarzeniach. Będzie pięknie, kolorowo. Będą ptaki, kwiaty, łany zbóż, słońce, błękit, woda, zieleń. Cóż więcej trzeba – – no chyba, że jeszcze różnych odcieni nieba (zwłaszcza bezchmurnego).  A no i może najbardziej zapasu drewna, w którym tworzyć będą trzej panowie tucholanie, w tym nasz nieoceniony Marian Thiede – artystyczny komisarz pleneru, Miłosz Thiede, Marian Łazarowicz.

            Z dumą informujemy, iż uczestnikami tegorocznego pleneru jest również bysławianin – Jan Śliwiński. Gościć będziemy również artystę z Makowa Podhalańskiego – Mieczysława Głucha. A wśród wielu rzeźb będą  fruwać strugane ptaki i ptaszyska pani Krystyny Derdy
z Bysławka.  Niebywałą okazję do podpatrywania jak zwykłą glina przemienia się w anioła, ptaka, zwierzę będzie obecność artystki cerami z Tucholi pani Anny Narloch.

            Plener rzeźbiarsko-malarski to duże wyzwanie logistyczne w które włącza się wielu życzliwych ludzi, partnerów przedsięwzięcie oraz sponsorów. Logistykiem pleneru
w Bysławiu jest sama sołtys naszej wsi. Już ona zadba o wszystko!

Zaplanowano również imprezy towarzyszące. I tak w sobotę 31 maja od godz. 16.00 odbędzie się dwudniowy Jarmark Bysławski, wystawią się lokalni twórcy, rzemieślnicy, kwiaciarze, sprzedawcy kulinarni, miejscowych smakołyków, wikliny, koralików, jajeczek, koszyków.

No i dmuchanych zamków. A wśród tej całej jarmarcznej atmosfery podsumujemy plener, zachwycając się sztuką wysoką, którą nabyć będzie można na miejscu oraz podziękować artystom za ich dzieła.

            Od godziny 20.00 na plaży w Bysławiu zabrzmi śląska muzyka zespołu FREJE, która bawić nas będzie do 1.00 w nocy. Czyli po prostu – po jarmarku – majówka! oraz biesiadne piosenki.

            Jednak pośród hulanek nie zapominamy o sprawach duchowych oraz Tych, których nie ma „a od ich głosów wciąż drży powietrze…” – 1 czerwca 2014 r. o godz. 11.30 odbędzie się uroczysta msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bysławku. Popłyną modlitwy w intencji artystów, uczestników pleneru oraz wszystkich zmarłych, którzy uczestniczyli oraz tworzyli plenery w minionych latach na czele z Włodzimierzem Dębickim. Intencja odprawiana zostanie  również za wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Kulturalnego CISOWY ŁUK. Po obiedzie pożegnamy artystów planując kolejny plener. Wystawa i jarmark będą trwać dalej do godz. 20.00 w niedzielę 1 czerwca. Tak pokrótce przedstawia się program tj. DZIEŃ DZIECKA naszego wydarzenia kulturalnego (nie uwzględniam tu wielu niespodzianek). Tematem przewodnim XI edycji pleneru są Borowiackie pola, łąki i ogrody i jakby to najbardziej banalnie brzmiało, to cóż może być piękniejszego w maju?

TOKIS – PRESS  objął swoim patronatem tę piękną imprezą.

_______________

(red.)

Przypomnijmy sobie archiwalne nagranie z kolegą, znajomym, przyjacielem, bez którego to, co dzisiaj oczywiste, byłoby niemożliwym – Włodek Dębicki i nasze wspomnienia.


(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook