25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Cel to rozwój cywilizacji – rozmowa z Mirosławem Hermaszewskim

2 min read

 Rozmowa z generałem Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym Polakiem w kosmosie, gościem Festiwalu Astronomicznego w Złej Wsi Wielkiej odbywającego się w ramach Święta Województwa.

„Zostać kosmonautą” – to marzenie niejednego młodego człowieka. W Kujawsko-Pomorskiem rozwijamy zainteresowania młodzieży kosmosem i naukami ścisłymi przy pomocy astrobaz – nowoczesnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Jakich rad udzieliłby pan młodym ludziom, którzy chcieliby w przyszłości polecieć w kosmos?

Aby zostać kosmonautą, musisz sobie to wymarzyć, a później konsekwentnie dążyć do obranego celu. To długa, trudna, ale ciekawa droga. Wcześniej, w okresie pionierskim droga w kosmos wiodła przez lotnictwo. Dziś w kosmos latają ludzie różnych profesji, inżynierowie, biolodzy, geolodzy, lekarze, astronomowie, nauczyciele, dziennikarze, biznesmeni, a nawet politycy. Zakres możliwości  znacznie się rozszerzył. Wszystkich marzących o lotach kosmicznych obowiązuje to samo, zdobywać wiedzę i dbać o zdrowie. Dziś macie wielokrotnie większe szanse, niż ja kiedy stanąłem na początku drogi. Dziś jesteśmy członkiem Unii Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, a tam funkcjonuje sekcja naboru do Oddziału Kosmonautów. Już dziś czyńcie wszystko, aby Wasze CV , które tam złożycie nie dawało szans konkurentom. Powodzenia!

Jest pan pierwszym i jedynym dotychczas Polakiem w kosmosie. Czy jest szansa aby nasz rodak powtórzył ten wyczyn? Kiedy może to nastąpić?

Tuż po moim locie tliła się jakaś szansa, że wkrótce poleci następny Polak. Niestety czekam już 35 lat na mojego następcę. Moją nadzieję pokładam w Waszym pokoleniu. Ucieszę  się niezmierne jeśli moim następcą będzie ktoś z Was. Czas na pierwszą Polkę w Kosmosie!

 Od pana lotu w kosmos mija 35 lat. Jak w tym czasie zmieniły się podróże kosmiczne? Mówi się o powrocie ludzi na Księżyc, załogowym locie na Marsa. Czy jesteśmy dziś „bliżej gwiazd”?

„Bliżej gwiazd” na pewno jesteśmy, ale do gwiazd jest nam równie daleko jak  pierwszemu kosmonaucie Ziemi Jurijowi  Gagarinowi. Ja także  należę do pokolenia pionierów, jestem bowiem 89 ziemianinem, który ujrzał naszą kolebkę Ziemię z innej perspektywy. Dziś kosmonautyka światowa dysponuje nowymi rozwiązaniami technicznymi sprawiającymi, że loty kosmiczne są mniej stresujące, nadają niesamowite przyspieszenie rozwoju nauki i techniki, przynoszą wymierne korzyści dla każdego z nas. Technicznie jesteśmy gotowi do powrotu na Księżyc, lotu na planetoidy i  Marsa, ale nie są one celem samym w sobie, celem jest poprawienie warunków życia  przyszłym pokoleniom, a przede wszystkim rozwój cywilizacji.

 

Źródło fot. u góry: wikipedia.org

http://www.kujawsko-pomorskie.pl

Ilustracja główna http://www.hermaszewski.com

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook