18 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Chłopiec jeziorny” w darłowskim Klubie Literackim „Krąg”

2 min read

Darłowski Klub Literacki „Krąg” 23 stycznia zorganizował spotkania poetyckie w Herbatniku z poetami: Kazimierzem Rinkiem, Aliną Rzepecką i Kazimierzem Żarskim. Spotkanie brawurowo poprowadziła  poetka p. Elżbieta Tylenda.

W urokliwej herbaciarni odbyło się wyjątkowe spotkanie poetyckie.  Kazimierza Rinka pisane wspaniałą polszczyzną utwory czytali z radiową dykcją sam autor i Alina Rzepecka poetka i tłumaczka. Kazimierz Rink – tucholanin, urodził się w 1948. Poeta, krytyk, dziennikarz, animator kultury. Mieszka w Tucholi. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca i współtwórca wielu przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim, między innymi „Czwartków literackich“ w Tucholi i Chojnickich Nocy Poetów. Jego wiersze znalazły się w licznych almanachach. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich i Nagrody Literackiej im. Ryszarda Milczewskiego-Bruna. 

Jako dziennikarz radiowy zrealizował sto trzydzieści programów w Radiowej Poczcie Literackiej. Współpracuje z miesięcznikiem „Akant“ oraz kwartalnikiem „Temat“. Uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W Darłowie jest już po raz trzeci, co znalazło odbicie w jego lirycznej poezji. Słuchaczy szczególnie urzekł wiersz zatytułowany „Niebo nad Darłowem” zamieszczony w niedawno wydanym tomie wierszy p.t. „Chłopiec jeziorny“. Wrażliwy na naturę Kazimierz Rink barwnie opowiadał o poezji i swojej Małej Ojczyźnie Ziemi Tucholskiej i Borach Tucholskich. Poecie towarzyszył Kazimierz Żarski – warszawski poeta i bard, obecnie zamieszkały w Borach Tucholskich. Śpiewał poetyckie piosenki do tekstów własnych i Aliny Rzepeckiej akompaniując sobie na gitarze. Na miejscu można było nabyć książki i tomiki wierszy obu poetów. 

Po spotkaniu autorzy podpisywali swoje tomiki wierszy, a niespodziewanie Kazimierz Żarski   dał koncert śpiewając żeglarskie ballady. Dopiero w czasie tego szantowego koncertu w pełni ujawnił się talent   znakomitego artysty. To był romantyczno – liryczny wieczór wartościowej poezji  i muzyki.

Organizatorem Spotkania Poetów była prezeska Darłowskiego klubu Literackiego i poetka Elżbieta Tylenda, a wspomagał ją: Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda.

 

_________________ 

(red.)

L. Walkiewicz

Tyt. oryg. Uczta poetycka w herbaciarni

Źródło: www.darlowo.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook