16 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

CHOJNICE. Spotkanie z polarnikiem i podróżnikiem Norbertem Pokorskim

1 min read

30 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Norbertem Pokorskim, który opowie o zwyczajach mieszkańców, walce z zimnem i przetrwaniu na jednym z najtrudniejszych miejsc do życia – Grenlandii.

Norbert Pokorski mieszka w Objeździe (gmina Ustka). Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a z zamiłowania – polarnikiem. Na wyprawy w Arktykę jeździ już od prawie 20 lat. Był już kilka razy na Spitzbergenie, pokonał Ziemię Baffina, daleką północ Kanady, wybrał się na syberyjski Półwysep Tajmyr, był kilka razy na Grendlandii (m.in. przeszedł ta wyspę w poprzek). Na koncie ma też wyprawy na Islandię i w Andy. Jest też autorem wielu artykułów o tematyce podróżniczej, uczestniczył też przy produkcji kilku filmów przyrodniczych.

Przez siedem miesięcy na Grenlandii przemierzył pieszo kilkaset kilometrów, drugie tyle przemierzył kajakiem, pokonywał lodowe pustkowia, krył się przed wichurami i ekstremalnymi mrozami. W tym czasie schudł 35 kilogramów. Wszystko to z umiłowania dla największej wyspy świata.

Innuici (rdzenni mieszkańcy Grenlandii) zawsze przestrzegali mnie przed spotkaniem z niedźwiedziami. Co prawda bardziej niebezpieczne są morsy, które częściej zabijają ludzi, ale niedźwiedź jest znacznie bardziej inteligentny i może zaatakować tak, że się człowiek nie zorientuje – opowiada Norbert Pokorski.

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów 100 rocznicy powrotu Chojnic do macierzy.

Środa 30 stycznia, godz. 18:00
Podziemia kościoła gimnazjalnego

WSTĘP WOLNY


ckchojnice.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook