1 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Co wiąże tucholskich urzędników z Pruszkowem?

4 min read

Pruszków –  miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto miało 59 025 mieszkańców, a zasłynął tym, że…, ale to dla wszystkich jest oczywiste.

Od pewnego czasu odnotowaliśmy ciekawą zależność, zarówno w mieście, jak i w powiecie firmy z Pruszkowa zdominowały ważny skrawek inwestycji, co ciekawe mówimy o znaczących kwotach.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Tucholi, od 16 lipca Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął remont nawierzchni drogi 1015C Tuchola – Tleń. Masa bitumiczna układana jest na całej szerokości istniejącej nawierzchni, do końca miesząca będą więc występowały okresowe zamknięcia odcinków wskazanej drogi.

Prace prowadzone są w kilometrze 12+800 (od strony Tucholi 4 km przed Wielkim Gacnem) do kilometra 21+739 (granica Powiatów Świeckiego i Tucholskiego). Zgodnie z harmonogramem powinny one być zakończone jeszcze w tym miesiącu. Prosimy o korzystanie z wyznaczonych objazdów. Za chwilowe utrudnienia przepraszamy, dzięki nim jednak znacznie poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy jedną z ważnych dróg w naszym powiecie. Oczywistością jest, że rozpoczęcie prac remontowych w szczycie sezonu urlopowego jest nieporozumieniem, a dantejskie sceny i wariackie objazdy nie przynoszą splendoru powiatowi, a pomstowania turystów brzmią jednoznacznie: „nigdy więcej”. To oczywiście efekt niedoinformowania przyjezdnych o pracah i możliwościach objazdu. Znaki drogowe? Doskonale wiemy ile są warte w konfrontacji z samochodowym GPS, który zwyczajnie w tym rejonie dosłownie szaleje. Sprawdziliśmy, tak jest. Postanowiliśmy również sprawdzić skąd jest i jakie ma kwalifikacje firma dokonująca remontu drogi. Jej nazwa to STARBAG sp. z. o.o. z… Pruszkowa.
Zinwigilujmy ją.
Koncern STRABAG SE istnieje na rynku budowlanym już ponad 170 lat i prowadzi swoją działalność niemal na całym świecie. STRABAG SE jest jedną z największych firm budowlanych Europy, liderem na rynku niemieckim i austriackim oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój Firmy dotyczy także rynku polskiego. Grupa STRABAG, działająca w Polsce od 1985 roku, zatrudnia obecnie około 5.000 osób. Najlepszym przykładem tego rozwoju jest rosnąca liczba oddziałów terenowych, zapewniających nam sprawniejsze poruszanie się po lokalnych rynkach, różnorodność realizowanych inwestycji i stale powiększająca się paleta usług oferowana klientom Firmy. Firma jest przygotowana do stawienia czoła wyzwaniom dynamicznie rozwijającego się rynku. W ostatnich latach udało się jej umocnić czołową pozycję rynkową. STRABAG jest doświadczonym i cenionym wykonawcą we wszystkich dziedzinach budownictwa. Główne obszary działalności Firmy to budownictwo ogólne i inżynieryjne oraz budownictwo infrastruktury (np. drogi, infrastruktura kolejowa itp.).
Ich dokonania to: estakady na Trasie Łazienkowskiej , drogi ekspresowe, salony samochodowe itd, itd. Nic, tylko pozazdrościć małej miejscowości przedsiębiorców.
Idźmy dalej. Portal miejski w Tucholi poinformował o tym, że tucholska obwodnica – widmo wchodzi w nowy etap realizacji. Poznajmy treść.
Na popularnym portalu społecznościowym Facebook utworzony został niedawno specjalny profil poświęcony obwodnicy Tucholi. Aby go znaleźć, należy w wyszukiwarce portalu wpisać: Obwodnica Tucholi lub kliknąć TUTAJ Jak napisano, strona poświęcona jest koncepcji budowy obwodnicy miasta Tuchola. Służy ona do kontaktu pomiędzy biurem projektów Vegmar, a stronami zainteresowanymi projektem.
Ok. zajrzeliśmy i co? I nic, informacje przypominają kod indian Navaho podczas II WŚ. Przeciętny mieszkaniec ( czyli ten najbardziej zainteresowany) Tucholi zobaczy gmatwaninę nieczytelnych linii, na planie powiatu i informację wyciągniętą chyba z kapelusza o tzw. „Trzecim wariancie” i jego założeniach w kilku zdaniach. Po co tworzyć nowy profil na portalu społecznościowym, jeżeli służy on wąskiej liczbie osób, albo stanowi zasłonę dymną przed nadchodzącymi wyborami? Czas jakiś temu powiedzieliśmy wyraźnie, wybory samorządowe wygra ten, kto doprowadzi do pierwszego wbicia łopaty w grunt pod budowę obwodnicy, oczywiście, pod warunkiem, że wpierw poprzez referendum wypowiedzą się mieszkańcy, czy taka droga w ogóle jest potrzebna.
Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie, które zatajono przed wybranymi mediami w którym uczestniczyły osoby władne zadecydować o losie obwodnicy. Na tym spotkaniu zabrakło przedstawiciela firmy, która ma stworzyć projekt nowej drogi. To był kolejny sygnał, aby zainteresować się tą wybraną przez urzędników  firmą.
Biurem projektowym dokonującym usługi jest Vegmar – firma…. skąd? A jakże, z… Pruszkowa.
Zinwigilowaliśmy i tę.
W witrynie firmy czytamy: Filozofia naszej firmy jest prosta. Wyznaczamy sobie ambitne cele, a następnie realizujemy je najlepiej jak potrafimy. Dzięki naszym zleceniodawcom i współpracownikom potrafimy coraz więcej, dlatego możemy mierzyć coraz wyżej. I to nas cieszy, ponieważ stawiamy na ciągły rozwój – dla naszej satysfakcji i Państwa zadowolenia. Sprytne, pijarowskie pociągnięcia godne renomowanej firmy.
Popatrzmy w referencje, są imponujące: autostrady, drogi, wyłącznie lukratywne inwestycje. I znowu musimy pozazdrościć Pruszkowowi operatywności w dobieraniu przedsiębiorców. Czy Pruszków to kraina mlekiem i miodem płynąca? Niestety, nie. Oczywiście, należałoby się zainteresować tym, co łączy obie firmy działające na terenie Powiatu Tucholskiego, zapewne wyłącznie korzystna oferta finansowa, którą zaakceptowały oba tucholskie urzędy, a może coś lub ktoś więcej? W drugim przypadku, to czysta spekulacja, ale uzasadniona, Pruszków może ma i wiele walorów, ale skojarzenia pozostaną, a wraz z nimi zaostrzona czujność – nasza, obywatelska, ponieważ za wszystko zapłacą  nie urzędy, nasi słudzy, a… my, podatnicy – szefowie urzędników.
Warto o tym pamiętać kto w tej układance zajmuje fotele, a kto tylko… stołki.
_____________________
(mrf.)
Wykorzystano materiały z witryn:
http://www.strabag.pl/ tuchola.pl http://www.vegmar.pl/ http://powiat.tuchola.pl/ http://bippowiat.tuchola.pl/ https://www.facebook.com/pages/Obwodnica-Tucholi/330160463801459
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook