18 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Czas pomyśleć o wymianie opon na zimowe!

2 min read

Temperatury średnie spadają do poziomu 7 stopni Celsjusza? To znak dla każdego samochodziarza – czas wymienić opony na zimowe.

W niektórych krajach to gwarant wpuszczenia pojazdu na ich teren,kto nie dopełni tego obowiązku, musi się liczyć z konsekwencjami.

To odwieczny problem i powód do utarczek słownych doświadczonych kierowców, ze „świeżakami”, zmieniać opony sezonowo, czy też nie? Nie ulegajmy nastrojom i myślmy samodzielnie, czasami od nich zależy nasze życie, zwłaszcza teraz, kiedy na drogach panuje prawo dżungli.

Opona letnia różni się od zimowej wieloma elementami, to kwestia jej budowy, składu gumy i bieżnika. Opony letnie i zimowe muszą spełniać swoją rolę w rożnych warunkach. O ile o letniej wiemy prawie wszystko, tak o zimowej niekoniecznie, dlatego zdradzamy kilka szczegółów.

Opona w wersji zimowej jest tak zaprojektowana, aby przy ujemnych temperaturach zachować najwyższe możliwe parametry , a za tym bezpieczeństwo. Mieszanka gumowa, z której powstają opony zimowe zawiera krzemionkę i silikon, to dzięki nim w ujemnych temperaturach są elastyczne ,a tym samym mają lepszą przyczepność. Pamiętajmy jednak o tym,że kiedy nadejdzie wiosna warto ponownie wymienić opony zimowe na letnie, aby zabezpieczyć je przed nadmiernym zużyciem.

Nie polecamy kupna opon używanych, nawet tych, które wyglądają „jak nowe”. Nikt nie wie w jakim stanie się znajdują, nawet znajomy pan Edzio, co to się zna i rzekomo wie. Nikt nie wie, ile tak naprawdę opona przejechała kilometrów, niewielu zwraca uwagę na jej wiek, nikt też nie wie, ile lat wcześniej przeleżała w złych warunkach w jakimś szrot  / magazynie.

Kupujmy opony nowe, oczywiście nie w Tucholi, gdzie ich ceny są wyjęte z kosmosu, no, może z wyjątkiem jednej firmy, z której usług my korzystamy, chwalimy ją i mamy do niej zaufanie, dzięki temu nasza mała flota sprawuje się bez zarzutu. Pozdrawiamy kolegów „spod lasu”!

Jeżeli mamy ubiegłoroczne opony, warto sprawdzić głębokość protektora, jeżeli jest mniejsza od 4 milimetrów, oponę należy bezwzględnie wymienić, zwykle będzie ponieść wydatek i kupić cztery nowe gumy, to wydatek, ale skoro dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów,to chyba warto, prawda? Nie ma co oszczędzać.

Założenie producentów opon jest proste, po 6-ściu latach, każda opona nadaje się do wyrzucenia, byle nie do lasu!

Wykorzystajmy fakt, że w serwisach nie ma jeszcze kolejek i zapisów,wymieńmy gumy wcześniej. Warto!


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook