Czas pomyśleć o wymianie opon na zimowe!

Temperatury średnie spadają do poziomu 7 stopni Celsjusza? To znak dla każdego samochodziarza – czas wymienić opony na zimowe.

W niektórych krajach to gwarant wpuszczenia pojazdu na ich teren,kto nie dopełni tego obowiązku, musi się liczyć z konsekwencjami.

To odwieczny problem i powód do utarczek słownych doświadczonych kierowców, ze „świeżakami”, zmieniać opony sezonowo, czy też nie? Nie ulegajmy nastrojom i myślmy samodzielnie, czasami od nich zależy nasze życie, zwłaszcza teraz, kiedy na drogach panuje prawo dżungli.

Opona letnia różni się od zimowej wieloma elementami, to kwestia jej budowy, składu gumy i bieżnika. Opony letnie i zimowe muszą spełniać swoją rolę w rożnych warunkach. O ile o letniej wiemy prawie wszystko, tak o zimowej niekoniecznie, dlatego zdradzamy kilka szczegółów.

Opona w wersji zimowej jest tak zaprojektowana, aby przy ujemnych temperaturach zachować najwyższe możliwe parametry , a za tym bezpieczeństwo. Mieszanka gumowa, z której powstają opony zimowe zawiera krzemionkę i silikon, to dzięki nim w ujemnych temperaturach są elastyczne ,a tym samym mają lepszą przyczepność. Pamiętajmy jednak o tym,że kiedy nadejdzie wiosna warto ponownie wymienić opony zimowe na letnie, aby zabezpieczyć je przed nadmiernym zużyciem.

Nie polecamy kupna opon używanych, nawet tych, które wyglądają „jak nowe”. Nikt nie wie w jakim stanie się znajdują, nawet znajomy pan Edzio, co to się zna i rzekomo wie. Nikt nie wie, ile tak naprawdę opona przejechała kilometrów, niewielu zwraca uwagę na jej wiek, nikt też nie wie, ile lat wcześniej przeleżała w złych warunkach w jakimś szrot  / magazynie.

Kupujmy opony nowe, oczywiście nie w Tucholi, gdzie ich ceny są wyjęte z kosmosu, no, może z wyjątkiem jednej firmy, z której usług my korzystamy, chwalimy ją i mamy do niej zaufanie, dzięki temu nasza mała flota sprawuje się bez zarzutu. Pozdrawiamy kolegów „spod lasu”!

Jeżeli mamy ubiegłoroczne opony, warto sprawdzić głębokość protektora, jeżeli jest mniejsza od 4 milimetrów, oponę należy bezwzględnie wymienić, zwykle będzie ponieść wydatek i kupić cztery nowe gumy, to wydatek, ale skoro dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów,to chyba warto, prawda? Nie ma co oszczędzać.

Założenie producentów opon jest proste, po 6-ściu latach, każda opona nadaje się do wyrzucenia, byle nie do lasu!

Wykorzystajmy fakt, że w serwisach nie ma jeszcze kolejek i zapisów,wymieńmy gumy wcześniej. Warto!


(red.)

admin

Next Post

Nie tworzył dla zysku, Jego prace dały mu nieśmiertelność...

nie Paź 28 , 2018
16 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w sali wystaw TOK odbędzie się otwarcie wystawy retrospektywnej poświęconej malarstwu Profesora Zenona Korytowskiego, który odszedł od nas ledwie kilka dni temu.

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook