27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Czego nie widzisz na tym zdjęciu?

2 min read

Większość kierowców rozpozna sytuację przedstawioną na poniższym zdjęciu. Jest ciemno, opady atmosferyczne negatywnie wpływają na widoczność, z przeciwnej strony nadjeżdża pojazd oślepiający światłami mijania oraz… drobny szczegół, który w takiej sytuacji bywa trudno zauważalny, a jest śmiertelnie istotny.

1

Wprawne oko zauważy sylwetkę pieszego z prawej strony zdjęcia. Pieszy teoretycznie porusza się prawidłowo – po lewej stronie jezdni. Dodatkowo doskonale widzi nadjężącjący z przeciwka pojazd, a dokładniej jego światła mijania. W tym momencie w wielu pieszych powstaje mylne przekonanie, że są równie dobrze widoczni dla kierującego pojazdem i tym samym bezpieczni. Niestety, jak często takie przekonanie jest mylne, informują tragiczne statystyki wypadków drogowych.

 

Dla porównania przedstawiamy jeszcze jedno zdjęcie, powielające wyżej wymienioną sytuację z jednym wyjątkiem – tym razem pieszy ma na sobie odblaskową kamizelkę. Różnica jest oczywista. Teraz pieszy jest dobrze widoczny, a kierowca nadjeżdżającego pojazdu ma szansę na podjęcie odpowiednicyh decyzji i działań, aby ominięcie pieszego odbyło się bezpiecznie.

2

Straż Gminna w Kęsowie rozpocznie wkrótce kolejne działania na rzecz promocji materiałów odblaskowych. Już teraz przypominamy, że istnieje prawny obowiązek noszena materiałów odblaskowych przez pieszych w wieku do 15 lat, poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Z kolei w przyszłym roku znowelizowany kodeks ruchu drogowego rozciągnie ten obowiązek na wszystkich pieszych.

Straż Gminna w Kęsowie apeluje – świeć przykładem na drodze, bądź widoczny i bezpieczny.

(red.)

sg.kesowo.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook